banner15

İsrail iki Filistinlinin evini yıktı

İsrail güçleri, Filistinlilere ait iki evi "ruhsatsız inşa edildiği" gerekçesiyle yıktı

İsrail iki Filistinlinin evini yıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail güçlerinin Kudüs'te "ruhsatsız inşa edildiği" gerekçesiyle Filistinlilere ait 2 evi yıktığı bildirildi.

Kudüs uzmanı Cemal Amr, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin bu sabah Filistinli iki aileyi zorla evlerinden çıkardığını belirtti. Söz konusu ailelerin evlerinin "ruhsatsız inşa edildiği" gerekçesiyle yıkıldığını aktaran Amr, "Yıkılan evler, Mescid-i Aksa'nın El-Esbat Kapısı'na 30 metre mesafede yer alıyordu. Ayrıca yıkımın Nekbe'nin (Büyük felaket) yıl dönümünün hemen ardından olması büyük üzüntü verici." dedi.

"HEDEF, KUDÜS'TE FİLİSTİN VARLIĞINI AZALTMAK"

Amr, İsrail'in bu "tehlikeli" girişimlerini durdurmak için Filistin yönetimiyle uluslararası topluma çağrıda bulunarak, "Siyonist düşünce, Kudüs'teki Filistin varlığını azaltmak için zorunlu göç politikası izliyor. Bu nedenle bütün Kudüs halkı ve evleri hedef tahtasına konmuş durumda." ifadelerini kullandı.

Filistin İstatistik Kurumundan yapılan açıklamada İsrail'in, geçen yıl sadece Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait 152 bina, iş yeri ve tesis gibi yapıları yıktığı, yüzlerce yıkım emri çıkardığı ve 546 dönüm ekili araziye zarar verdiği ifade edilmişti.

İsrail askerleri, Filistinlilere ait evlere zaman zaman baskınlar düzenleyerek, "ruhsatsız oldukları" gerekçesiyle buldozerlerle yıkıyor veya bombayla havaya uçuruyor. Söz konusu uygulamanın hiçbir hukuki dayanağının bulunmadığını vurgulayan Filistinliler, bunun "İsrail'in yıldırma politikalarının parçası olduğunu" belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 10:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48