banner15

İsrail işgal güçleri kamp bastı: Bir ölü, 11 gözaltı

İsrail işgal güçleri kaçırıldığını iddia ettiği üç yerleşimciyi bahane göstererek Celezun kampı'nı bastı, 11 kişiyi gözaltına aldı, yaralanan bir Filistinli hastanede öldü

İsrail işgal güçleri kamp bastı: Bir ölü, 11 gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail işgal güçlerinin, Batı Şeria'nın başkenti Ramallah'ın kuzeyindeki el-Celezun kampına baskın düzenleyerek 11 kişiyi gözaltına alması üzerine çıkan çatışmada bir Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İsrail güçleri, kaçırıldığı iddia edilen kayıp 3 Yahudi yerleşimciyi Celezun kampında ararken 11 Filistinliyi gözaltına aldı. Bu sırada Filistinliler ile askerler arasında çatışma çıktı. Çatışmada, askerlerin açtığı ateş sonucu yaralanan bir Filistinli genç, kaldırıldığı hastanede müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Askerlerin yaralı genci yaklaşık yarım saat alıkoyduğunu dile getiren görgü tanıkları, gencin daha sonra kaldırıldığı Ramallah tıp merkezinde yaşamını yitirdiğini belirtti. Görgü tanıkları, yaklaşık 200 İsrail işgalcisi tarafından Celezun kampına düzenlenen baskında gözaltına alınan 11 kişinin Hamas hareketi mensubu olduğunu kaydetti.

GECE 40 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bu arada Ahrar Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Müdürü Fuad el-Hafeş, yazılı açıklamasında, İsrail güçlerinin, Batı Şeria'da bu gece 40 kişiyi gözaltına aldığını belirtti.

Hafeş, daha çok Batı Şeria'nın güneyinde bulunan el-Halil kentinde gözaltına alınanlar arasında Hamas üyesi ve Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, milletvekilleri Basim ez-Zaair, Azzam Selheb, Muhammed et-Tal ve Muhammed Mahir Bedr'in de yer aldığını ifade etti.

Konuyla ilgili Filistinli ve İsrailli yetkililerden herhangi bir açıklama yapılmadı.

İsrail yönetimi, perşembe gecesi, Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan Filistin yönetiminin sorumlu olduğunu savunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 09:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48