banner15

İsrail işgal güçlerinden göstericilere sert müdahale

İsrail işgal askerleri El Halil şehrinde ara içindeki bir Filistinli kadını vurarak ağır yaraladı

İsrail işgal güçlerinden göstericilere sert müdahale

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin’in El Halil şehrinde İsrail'in saldırılarını protesto eden Filistinlilere, İsrail askerleri tarafından müdahale edildiği bildirildi. Aynı şehirde araç kullanan İsrail güçleri tarafından Filistinli bir kadın vuruldu.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail'in saldırılarını protesto eden bir grup Filistinli, El-Halil kentindeki El-Vasaya Camisi önünde gösteri düzenledi.

Caminin önünden Ebu Riyş kontrol noktasına doğru harekete geçen gruba İsrail askerleri tarafından gerçek ve plastik mermi ile göz yaşartıcı gazla müdahale edildi.

Konuyla ilgili Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, El-Halil'de yaşanan olaylarda 4 Filistinlinin gerçek, 1'inin ise plastik mermi ile yaralandığı belirtildi.

Yaralıların tedavi için hastaneye nakledildiği ifade edilirken, onlarca kişinin de göz yaşartıcı gazdan olumsuz etkilenerek boğulma tehlikesi atlattığı kaydedildi.

BİR KADIN AĞIR YARALANDI

İsrail işgal ordusundan yapılan açıklamada, "(El-Halil şehrindeki Guş Etzion Yahudi Yerleşim yeri yakınlarında) Filistinli bir kadının aracıyla kendilerine doğru geldiğini gören askerler bunun bir saldırı olduğunu fark ederek saldırganı vurdu. Filistinli kadın tedavi altına alındı. Olayda yaralanan olmadı" ifadelerine yer verildi.  

Açıklamada ayrıca Ramallah yakınlarındaki Şa'ar Binyamin bölgesinde "bıçaklı saldırıya uğrayan bir İsraillinin ağır yaralandığı" belirtildi. "Saldırıyı düzenlediği" iddia edilen Filistinlinin kaçtığı ifade edilen açıklamada, askerlerin "saldırganı yakalamak için arama başlattığı" kaydedildi.

Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırıları ve Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarıyla bölgede giderek tırmanan gerginlik, Batı Şeria ve Gazze'de düzenlenen gösterilerde çıkan çatışmalarla ciddi boyuta ulaştı. Batı Şeria, Kudüs ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde Filistinliler ve onlara müdahale eden İsrail askerleri arasında arbede yaşanıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 16:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35