banner15

İsrail Kudüs'e yeni işgalci yerleştiriyor

İsrail, Doğu Kudüs'e 380 yeni yerleşim birimi daha inşa etme kararı aldı

İsrail Kudüs'e yeni işgalci yerleştiriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in yerleşim işgalleri devam ediyor. İsrail son olarak Doğu Kudüs'e 380 yeni yerleşim birimi inşa etme kararını onayladı. 

İsrail'in 1967'deki 'Altı Gün Savaşı'ndan bu yana izlediği Filistin topraklarına Yahudileri yerleştirme politikasının son halkası, Doğu Kudüs’te iki farklı bölgede 380 yeni yerleşim biriminin inşaatına onay vermesi oldu.

Muhalefetteki Meretz Partisinden Belediye Meclis Üyesi Yosef Pepe Alalu, AFP'ye yaptığı açıklamada, İsrail'in Ramut bölgesinde 307, Ebu Guneyim Dağı bölgesinde de 73 yeni yerleşim biriminin inşaatına ruhsat verdiğini söyledi.

Alalu, belediye yetkililerinin İsrail'de Mart ayında yapılacak seçimlerinin oluşturduğu yoğun gündemi yerleşimleri genişletmek için fırsat olarak değerlendirdiğini ifade etti. Yeni yerleşimcilerin onaylanmasına tepki gösteren Alalu, "Bu tür kararlar bizi Filistinlilerle nihai çözüme ulaşmaktan uzaklaştırıyor" dedi.
İsrail, ABD"nin yerleşim faaliyetlerinin İsrail-Filistin sorununda gerilimi yükselteceğine dair uyarılarına rağmen, yerleşim faaliyetlerini hızla devam ettiriyor.

DÜNYADAN KINAMA YAĞIYOR AMA...

Filistin Yönetimi’nin uluslararası toplumda başlattığı '1967 topraklarında Filistin Devleti tanıma' hamleleri sürerken, birçok Batılı ülke İsrail'in yerleşim faaliyetlerini eleştirdi.

Avrupa ülkelerinde başlayan Filistin'i devlet olarak tanıma dalgasının yanı sıra, Almanya, İspanya ve Yunanistan'da İsrail'in 'gayrimeşru yerleşimlerde üretilen ürünler'e boykot girişimleri oldu. Avrupa Parlamentosunda sol hareketlerinin temsilcileri de, İsrail'e boykot uygulama çağrısında bulundu.

İsrail, 1967'deki 'Altı Gün Savaşı'ndan bu yana devlet politikasının bir parçası olarak Filistin topraklarına Yahudi vatandaşlarını yerleştiriyor. BM Genel Kurulu’nun 29 Kasım 1947'de Filistin topraklarının Yahudiler ve Araplar arasında bölünmesine yönelik planı ve ardından 1948'de İsrail'in bağımsızlığını ilan etmesi sonrasında, İsrail ve komşu Arap ülkeleri arasında kanlı çatışmalar başladı.

YERLEŞİM BİRİMİ İNŞA EDİLEN FİLİSTİN TOPRAKLARININ HARİTASI

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2014, 12:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35