banner39

İsrail, Kudüs'teki Müslüman kabirlerini yıktı

İsrail, Kudüs'te Müslümanların yakın zamanda Şüheda Mezarlığı'na eklediği vakıf arazisindeki kabirleri yıktı

Filistin 22.09.2014, 15:04 22.09.2014, 18:08
İsrail, Kudüs'teki Müslüman kabirlerini yıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail, Kudüs’ün Bab'ul Esbat bölgesinde Filistinlilere ait ‘Şüheda’ mezarlığında bulunan 20 kabri yıktı.

Filistin Maan Ajansı'na konuşan Filistin Müslüman Mezarlarını Koruma Komisyonu Başkanı Mustafa Ebu Zehra, İsrailli işçilerin işgal güçlerinin gözetiminde yakın zamanda yapılan 20 kabri yıktığını açıkladı. Ebu Zehra, yıkılan kabirlerin içinde olduğu arazinin bir vakıf arazisi olduğunu ve yüzlerce Filistinli'nin mezarının aynı arazide olduğunu belirtti.

Ebu Zehra, vakıf arazisinin Şüheda mezarlığına birkaç ay önce eklendiğini ve üzerine kabirler inşa edildiğini, yeni açılan alanda bazı kabirlere cenaze defnedildiğini,  bazılarının ise boş olduğunu ifade etti.

Komisyon Başkanı Ebu Zehra, yeni mezarlık kurulması için İsrail’den izin almaya gerek olmadığını, bu konuda yetkinin İslami Vakıflar İdaresi’nde olduğunu belirtti. Ebu Zehra, "Şimdiye kadar hiçbir kurum, Müslümanlardan kendi vakıf arazileri üzerinde mezarlık açmak için ruhsat almaları talebinde bulunmamıştır" ifadelerini kullandı.

Mustafa Ebu Zehra, kabirlerin yıkılmasını Müslümanların cenazelerine karşı yapılmış bir saygısızlık olduğunu vurgulayarak, olayı ‘İsrail’in suçu’ olarak niteledi.

banner53
Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?