İsrail Meclisi başkan yardımcısından provokasyon

İsrail Meclis Başkan Yardımcısı Moshe Feiglin, Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi, Durumu protesto eden Filistinlilerden iki kişi gözaltına alındı

İsrail Meclisi başkan yardımcısından provokasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Meclis Başkan Yardımcısı Moshe Feiglin'in Mescid-i Aksa'ya girmesi, gerginliğe neden oldu.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail Meclisi (Knesset) Başkan Yardımcısı Feiglin, Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi. Bu duruma tepki gösteren Filistinliler'e İsrail işgal güçleri müdahale etti. Darbedilen bazı Filistinlilerin yaralandığı belirtildi.

Yaşanan gerginlik sonucu, İsrail güçlerinin Feiglin'i Aksa'dan çıkarmak zorunda kaldığı ve Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Yahudi yerleşimcilere de izin vermediği kaydedildi.

Kudüs'teki İslami Vakıflar Genel Müdürü Şeyh Azzam el-Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Feiglin'in çok sayıda Filistinlinin bulunduğu esnada Aksa'ya girdiğini belirterek, "Feiglin'in Aksa'ya girmesi nedeniyle çok gergin bir atmosfer yaşandı" dedi.

Öte yandan İsrail'de yayınlanan Yediot Ahronot gazetesinin emniyet kaynaklarına dayandırdığı haberde, Feiglin'in Aksa'ya girmesinin ardından "yüzlerce Arap gencin slogan ve taş attığı" iddia edildi. Haberde yaşanan olaylarda, 2 Filistinli gencin gözaltına alındığı da belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 15:10
banner53
YORUM EKLE

banner39