banner39

İsrail Meclisi'nde Mavi Marmara kavgası | VİDEO

İsrail parlamentosunda, Türkiye ile imzalanan anlaşma hakkında konuşan Ortak Liste üyesi Arap milletvekili Hanin Zuabi, Mavi Marmara yardım gemisine saldıran işgal güçlerini 'katil' olarak niteleyince kavga çıktı

Filistin 29.06.2016, 22:48 30.06.2016, 10:35
İsrail Meclisi'nde Mavi Marmara kavgası | VİDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail parlamentosunda, Türkiye ile imzalanan anlaşma hakkında konuşan Ortak Liste üyesi Arap milletvekili Hanin Zuabi, kendisinin de bulunduğu Mavi Marmara gemisine baskın düzenleyen İsrail askerlerini ‘katil’ olarak niteleyince salon karıştı.

Mayıs 2010’da Gazze’ye yardım götürmeye çalışırken İsrail askerlerinin baskını sonucu 9 kişinin öldüğü Mavi Marmara gemisinde bulunması büyük tartışma yaratan Zuabi, Knesset’te yaptığı konuşmada, İsrail’in Türkiye’ye tazminat ödemeyi kabul ederek suçunu kabul ettiğini belirtti.

​‘ÖZÜR DİLEMESİ GEREKEN SİZSİNİZ’

Hükümetin 6 yıldır kendisine yaptığı baskı nedeniyle özür dilemesi gerektiğini de kaydeden Zuabi’nin sözleri, birçok milletvekili tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Bazı milletvekilleri bağırarak kürsüye yürürken Knesset Başkanı Hamad Amar, Zuabi’den özür dilemesini istedi.

Zuabi ise Mavi Marmara’da 9 kişinin öldüğünü hatırlatarak “İnsanları öldüren İsrail askerleri özür dilemeli, siz özür dilemelisiniz” dedi.

Bağırışlar üzerine Zuabi kürsüden inmeye zorlanırken, daha sonra söz alan Yesh Atid milletvekili Mickey Levy, “Zuabi askerlerimize katil diyemez. O buraya ait değil” diye konuştu.

NETANYAHU: ZUABİ'NİN ARTIK MECLİSTE YERİ YOK!

Netanyahu dünkü tartışmalı meclis oturumunun ardından yaptığı açıklamada "Hanin Zuabi'nin parlamentodan çıkarılması ile alakalı olarak başsavcı ile görüştüm. Çizgiyi aştı, artık burada yeri yok." dedi. Mart ayının sonunda kabul edilen yeni yasaya göre "parlamento üyeliği poziyonuna uygun olnayan davranışlar sergileyen" bir milletvekili kısa süreliğine ya da tamamen uzaklaştırılabiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?