İsrail Mescid-i Aksa'da yeni tüneller kazdı

İsrail'in Mescid-i Aksa'nın altında yapıya ciddi zararlar verebilecek iki yeni tünel kazdığı bildirildi

İsrail Mescid-i Aksa'da yeni tüneller kazdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu, İsrail'in, Mescid-i Aksa'nın altında yeni tüneller kazdığını açıkladı.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, İsrail Tarihi Eserleri Koruma Kurumu'nun, Mescid-i Aksa'nın altından ve oldukça derinden geçen iki yeni tünel kazdığı belirtildi.

Açıklamada, İsrail tarafından kazılan bu tünellerin, Mescid-i Aksa'nın temelleri ile etrafındaki binalara ciddi biçimde zarar verdiği ifade edildi.

Öte yandan, Mescid-i Aksa Müdürü Nacih Bekirat, Kudüs'ün eski şehirde çökmelere neden olan ve İsrail tarafından yürütülen kazıları tespit ettiklerini hatırlatarak, Arap ve İslam dünyasını, İsrail'in Kudüs'ü Yahudileştirme planlarına karşı harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

Filistin yönetiminin, Mescid-i Aksa'nın altının oyulduğu ve tarihi yapıyı yıkılıp çökme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığı gerekçesiyle itiraz ettiği kazılar, gelen tepkilere rağmen devam ediyor.

Yerin 30 metre altında yapılan ve Mescid-i Aksa'yı çevreleyen kazılar, bölgede sık sık göçüklere yol açıyor. Son olarak Mescid-i Aksa'nın Silsile Kapısı'na 60 metre mesafede bulunan Filistinlilere ait binanın avlusunda, 3 metre eninde, 15 metre derinliğinde bir göçük oluşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 16:53
banner53
YORUM EKLE

banner39