İsrail Mescid-i Aksa'ya saldırdı:17 yaralı

İsrail güçlerinin bu sabah Mescid-i Aksa'daki saldırısnda17 Filistinli yaralandı

İsrail Mescid-i Aksa'ya saldırdı:17 yaralı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mescid-i Aksa'da İsrail igal güçlerinin Filistinlilere müdahalesi sonucu 17 Filistinli yaralandı. Çıkan arbedede işgal güçlerinden de dört kişi yaralanırken İsrail güçlerinin daha sonra Aksa avlusundan çekildiği bildirildi. 

Filistin Vakıflar Bakanlığı yetkililerinden Rıdvan Amr, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail işgal güçlerinin Mescid-i Aksa'da Filistinlilere yönelik sert müdahalesi sırasında çıkan olaylarda 17 Filistinli ile 4 İsrail askerinin yaralandığını belirterek, işgal güçlerinin yaşanan gerginliğin ardından Aksa'nın avlusundan çekildiğini söyledi. Amr, olaylar sırasında Mescid-i Aksa'nın avlusu ve kapılarının yanı sıra yangın söndürme sisteminde de kısmi hasar meydana geldiğini sözlerine ekledi. 

İsrail işgal güçlerinden yapılan açıklamada ise Filistinlilerin, Yahudi yerleşimcilerin alana girmesini engellemeye çalışması üzerine olayların çıktığı belirtilerek, Mescid-i Aksa'da yaşananların sorumluluğunun Filistinlilere ait olduğu öne sürüldü. Açıklamada ayrıca, İsrail güçlerinin "yasaları ihlal eden" herkese karşı kararlı bir tutum sergileyeceği kaydedildi.  

Yahudi yerleşimciler, Süleyman Mabedi'nin yıkılışının anıldığı "Tişa BeAv" adı verilen matem günü dolayısıyla sabah saatlerinde İsrail güçleri korumasında Aksa avlusuna girmişti. İşgal güçlerinin tepki gösteren Filistinlilere müdahalesi sırasında çıkan olaylarda çok sayıda kişi yaralanmış ve atılan göz yaşartıcı gazdan etkilenmişti. Olaylar sırasında bazı Filistinliler de gözaltına alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2015, 16:35
banner53
YORUM EKLE

banner39