İsrail önce evlerini yıktı, sonra dava açtı

İsrailli yetkililer, evlerini yıktığı Filistinli köylülere bölgeden çıkmadıkları için dava açtı

Filistin 30.03.2016, 11:28 30.03.2016, 11:35
İsrail önce evlerini yıktı, sonra dava açtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail işgaline itiraz eden ve yaşadıkları köyleri terk etmeyen Filistinli köylülere dava açıldı. Filistinli köylüler, İsrail'e ait buldozerlerin 95 kez köylerine geldiğini ve toprakları terk etmedikleri için kendilerine 500 bin dolar ceza yazıldığı belirtti.

İsrailli yetkililer yaptığı açıklamada, Filistinlilere ait evlerin güvenlik gerekçesiyle yıkıldığını ve bu yıkımlardan sekizi için para ödediklerini belirtti.

Filistinliler yeni yerleşim alanları açılması için aldığı yıkım kararlarına direnmeye devam ediyor. Köylüler, çadır ve barakalardan oluşan konutlarının yıkılmaması için uluslar arası camidan yardım bekliyor.

İşgal güçleri tarafından göçe zorlanan bölge halkı, kendilerine yeni konut inşası için izin verilmediğini belirtiyor. İsrail ise sık sık Filistin köylerinde konutlar hakkında yıkım kararı alarak sivil işgalcilere (yerleşimciler) yeni yerleşim alanı sağlıyor.

İsrail, Batı Şeria'nın yüzde 62'sini işgal altında tutarken Filistinlilerin yaşadığı bölgelerde de gelişim ve ilerlemeye çeşitli sebeplerle engel oluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?