İsrail ordusu 3 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail ordusu, Şeria'nın güneyindeki El Halil ilinde Yahudi yerleşimciler tarafından yaralanan bir kişinin de aralarında bulunduğu 3 Filistinliyi gözaltına aldı.

Filistin 12.09.2022, 23:34
İsrail ordusu 3 Filistinliyi gözaltına aldı

Koruma ve Direniş Komiteleri Koordinatörü Fuad el-Ammur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir grup Yahudi yerleşimcinin, El Halil kentine bağlı Mesafir Yatta beldesinde koyun çobanlarına saldırarak onları taş ve sopalarla darp ettiğini söyledi.

Yahudi yerleşimcilerin, olay yerine daha sonra gelen onlarca Filistinliye gerçek mermilerle ateş açtığını ifade eden Ammur, Yerleşimcilere koruma sağlamak için bölgeye İsrail ordusundan bir takım gücün geldiğini aktardı.

Ammur, İsrail gücünün, olay yerindeki 2 Filistinlinin yanı sıra yerleşimcilerin yaraladığı ve Filistin Kızılayı ekiplerinin hastaneye taşımak üzere ambulansa bindirdiği bir kişiyi de ambulansın içinde gözaltına aldığını söyledi.

İşgal altındaki Filistin topraklarında ikamet eden Yahudi yerleşimciler, sık sık Şeria'da Filistinlilere ve mallarına saldırıyor.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 500 binden fazla Yahudi yerleşimci, Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?