banner39

İsrail ordusu sekiz kişilik aileyi öldürdüğünü itiraf etti: Evin boş olduğunu düşündük

İsrail savunma bakanlığı sekiz kişilik bir aileyi hava saldırısı ile öldürmelerini "Hata" olarak tanımladı

Filistin 16.11.2019, 07:37
İsrail ordusu sekiz kişilik aileyi öldürdüğünü itiraf etti: Evin boş olduğunu düşündük

İsrail saldırısında ölen Asoarka ailesinin cenazesi, 14 Kasım 2019'da, Gazze'deki Deir el-Balah (Deyr Belah)'ta kaldırıldı.

İsrail ordusu Perşembe günü, tümü saldırıda ölen sekiz kişilik bir ailenin bulunduğu Gazze'deki binasını hedeflemede hata yaptığını itiraf etti.

İsrail ordusu, Deir el-Balah mahallesindeki binanın bir aile tarafından doldurulduğunu fark etmeden boş olduğunu değerlendirdiğini söyledi . İsrail Savunma Kuvvetleri, ateşkes yürürlüğe girmeden birkaç saat önce meydana gelen saldırı ve sonuçlarını araştırıyor.

İsrail Savunma Bakanlığı (IDF) yaptığı açıklamada, “Gazze Şeridi'nin merkezinde savaşçı olmayanların yaralandığı iddiasının farkındayız ve araştırıyoruz” dedi. 

Filistin Sağlık Bakanlığı ölüleri Asouarka kabilesinden Rasmi Ebu Malhous olarak tanımladı; oğlu Mohand, 12; Miriam Asoarka, 45; Moad Mohamed Asoarka, 7; Sim Mohamed Asoarka, 13; Yoseri Asoarka, 39; ve perşembe sabahı cesedi enkazdan çıkarılan ve isimleri açıklanmayan iki küçük çocuk.

İsrail ordusunun, 13 Kasım'da Deyr Belah bölgesinde bir barakaya düzenlediği hava saldırısında İslami Cihad'ın önde gelen komutanlarından Resmi Ebu Melhus es-Sevarika ailesinden 5'i çocuk 8 kişi ölmüştü. 12 Kasım'da Gazze'de İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri'nin önde gelen komutanlarından Baha Ebu'l Ata'nın bulunduğu eve düzenlediği operasyon, bölgede tansiyonun yeniden yükselmesine neden olmuştu. İslami Cihad, Ebu'l Ata ve eşinin hayatını kaybettiği İsrail saldırısına roket atışlarıyla karşılık vermişti. İsrail ordusunun Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ise aralarında 8 çocuk ve 3 kadının da yer aldığı 34 Filistinli hayatını kaybetmiş, 110 kişi yaralanmıştı.

Kaynak: Haaretz, AA

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?