banner39

banner35

İsrail polisinden sert müdahale: 19 Filistinli yaralandı

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir'deki sembolik girişi Şam Kapısı çevresinde toplanan Filistinlilere müdahale etti. Filistin Kızılayı, İsrail'in müdahalesinde 19 kişinin yaralandığını duyurdu.

Filistin 04.04.2022, 07:19
İsrail polisinden sert müdahale: 19 Filistinli yaralandı

İftar vaktinin ardından binlerce Filistinli, Eski Şehir'in sembolik girişi Şam Kapısı çevresinde toplandı.

İsrail polisinden yapılan açıklamaya göre, Şam Kapısı bölgesindeki olaylarda "polise yabancı madde atma, kamu düzenini bozma ve kışkırtma" gibi suçlamalarla 3 Filistinli gözaltına alındı.

Polis, açıklamasında görüntü kayıtlarının incelenmesi sonucunda gözaltına alınan kişilerin artabileceği mesajını verdi. Açıklamanın ardından İsrail polisinin iki kişiyi daha gözaltına aldığı görüldü.

19 Filistinli yaralandı

Filistin Kızılayı'ndan yapılan açıklamaya göre, İsrail polisinin müdahalesinde çoğu darbedilerek 19 Filistinli yaralandı, dördü hastaneye kaldırıldı.

Bazı Filistinliler ve İsrail polisi arasında sözlü sataşmalar ve arbede yaşandı. İsrail polisi, Filistinlilere copla müdahale etti. Polisin bulunduğu noktalara zaman zaman plastik şişe gibi yabancı maddeler atıldı.

Filistinli göstericilerin arasına gizlenen ve "mustaribin" olarak bilinen sivil giyimli İsrail kuvvetleri bazı Filistinlileri gözaltına alırken, polis ses bombası kullandı. İsrail polisine bağlı atlı birlikler de Eski Şehir surları çevresinde Filistinlileri alandan uzaklaştırmak için kullanıldı.

İsrail güçleri, Batı Şeria'da 4 Filistinliyi gözaltına aldı

Filistin'in işgal altındaki Batı Şeria bölgesinde gayrimeşru Yahudi yerleşimcilerin bölgedeki Filistinlilere ait araçlara saldırıları sürerken İsrail güçleri de 4 Filistinli genci gözaltına aldı.

Filistin resmi haber ajansının yerel kaynaklardan aktardığı bilgiye göre, Batı Şeria'nın güneyindeki Beyt Lahim'in batısındaki Husan köyünde işgal güçleri ile Filistinli gençler arasında arbede yaşandı.

İsrail güçlerinde sert müdahale

Cumartesi günü 3 Filistinlinin öldürülmesini protesto eden Filistinli gençlere karşı İsrail güçleri plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

Öte yandan, Batı Şeria'da gayrimeşru yerleşimler resmi sorumlusu Gassan Doglas, Nablus-Cenin yolu üzerindeki Burka köyü yakınında Filistinlilere ait araçlara gayrimeşru Yahudi yerleşimciler tarafından saldırılar düzenlendiğini söyledi. Doglas, saldırılardan dolayı maddi hasar meydana geldiğini söyledi.

İsrail yönetimi olayların büyümesinden endişeli

İsrail, ramazan ayının yaklaşmasıyla işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te gerilimin kontrolden çıkmasından endişe ediyor.

İsrail'in farklı kentlerinde 22 ile 29 Mart arasında art arda yaşanan ve toplam 11 İsraillinin hayatını kaybettiği saldırılar, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de gerginliği had safhaya çıkarmıştı.

Baskınlarda 3 Filistinli öldürülmüştü

Tel Aviv yönetimi İsrail içinde ve işgal altındaki Filistin topraklarında artan saldırıların ardından "Dalgakıran" adını verdiği bir operasyon başlatarak onlarca Filistinliyi gözaltına alırken, baskınlar sırasında biri çocuk 3 Filistinli de İsrail güçlerince öldürülmüştü.

Cenin kentinde düzenlenen gözaltı operasyonlarında, bazı Filistinlilerin İsrail askerlerine ateşle karşılık vermesi sonucu biri ağır 4 İsrail askeri de yaralanmıştı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'teki Eski Şehir bölgesi, özellikle Şam Kapısı'nda İsrail polisinin geçen yıl ramazan ayındaki uygulamaları, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde Filistinlilerin evlerinden zorla çıkarılması karşısındaki tepkiyle birleşmişti.

İsrail polisinin, Mescid-i Aksa'ya akşam saatlerinde müdahale etmesiyle, Mayıs 2021'de Filistin coğrafyasında toplumsal olaylar patlak vermiş, artan gerginlik, İsrail'in Gazze'ye saldırısıyla sonuçlanmış ve dünya gündemine gelmişti.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?