banner15

İsrail Raid Salah'ın hareketini yasadışı ilan edecek

İsrailli bakan Lieberman, Raid Salah'ın Hamas yolunu takip ettiğini savunarak yasadışı ilan edilmesini teklif etti

İsrail Raid Salah'ın hareketini yasadışı ilan edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman, Raid Salah liderliğindeki 1948 Filistin İslami Hareketi'nin "yasa dışı" oluşum ilan edilmesini istedi.

İsrail devlet radyosuna konuşan Liberman, "İsrail'in 3 genci Hamas'ın kaçırdığına dair kesin delillere sahip" olduğunu öne sürerek,  Raid Salah liderliğindeki 1948 Filistin İslami Hareketi'nin Hamas'ın yolunu ve ideolojisini benimsediğini, bu nedenle "yasa dışı oluşum" şeklinde ilan edilmesi gerektiğini savundu.

"İsrail, bazı tarafların Hamas'ı meşrulaştırma çabalarına teslim olmayacak" diyen Liberman, Katar'dan Gazze'deki işçilerin maaşının ödenmesi için bölgeye gönderilen 20 milyon doların girişine yardımcı olduğu gerekçesiyle, Birleşmiş Milletler'in (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Robert Serry'e de tepki gösterdi.

Daha önce Serry'nin sınır dışı edilmesi çağrısında bulunduğunu hatırlatan Liberman, İsrail yönetimi tarafından şu ana kadar konuya ilişkin herhangi bir karar alınmadığını dile getirdi.

İsrail yönetimi, 12 Haziran'da, Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bu konuda Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. Bu kişilerin bulunması için İsrail parlamentosu, orduya operasyon yapma dahil, geniş yetkiler vermişti. 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman da BM Güvenlik Konseyi'ne İsrail-Filistin sorunundaki son gelişmelere ilişkin verdiği brifingde, özellikle Batı Şeria'da kayıp İsrailli gençlerin aranması sırasında Filistinlilerin şiddete maruz kaldıklarını ve günlük yaşamlarının kısıtlandığını kaydetmişti. Son bir ayda Batı Şeria'da öldürülen, yaralanan ve gözaltına alınan Filistinli sayısında "çok büyük artış" görüldüğünü ifade eden Feltman, "İsrail'in Batı Şeria'daki aramalarında bir ay içinde 928 kişi gözaltına alındı" demişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 11:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48