banner15

İsrail saldırılarına dünyadan tepkiler

İsrail'in bir haftadır Filistin genelinde düzenlediği saldırılara dünya genelinden tepki yağıyor

İsrail saldırılarına dünyadan tepkiler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail’in kayıp olduğunu iddia ettiği üç yerleşimcinin cesedinin bulunmasından sonra Filistin genelinde başladığı operasyonlara dünyadan tepki yağmaya devam ediyor.

İsrail saldırılarında Filistin genelinde şu ana kadar 50’den fazla kişi ölürken onlarca kişi yaralandı. 600’den fazla kişi ise tutuklandı. Tutuklananlar arasında meclis başkanı, eski ve yeni milletvekilleri ve bakanlar da var.

İsrail’in saldırılarına dünya genelinden tepki yağarken ABD’nin İsrail yanlısı bir tutum takınması, İran’ın ise bir hafta sonra tepki vermesi dikkat çekti. Lübnan Hizbullahı ise şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadı.

ABD: İSRAİL’İN SAVUNMA HAKKI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "İsrail'e yönelik devam eden roket atışlarını kuvvetle kınıyoruz. Ayrıca İsrail'in bu saldırılara karşı kendini savunma hakkını destekliyoruz" dedi.

Psaki'ye önceki gün günlük basın brifinginde İsrail-Filistin gerginliğiyle ilgili sorular da yöneltildi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin haftasonunda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptığını bildiren Psaki, görüşmede Kerry'nin öncelikle, iki taraf arasında artan gerilimden duydukları kaygıyı yinelediğini belirtti.

Psaki, Kerry'nin, iki tarafa da yaptığı gibi Netanyahu'ya da itidalli davranma ve durumu daha da istikrarsızlaştıracak adımlar atmaktan kaçınma çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Bir soru üzerine Psaki, "İsrail'e yönelik devam eden roket atışlarını kuvvetle kınıyoruz. Ayrıca İsrail'in bu saldırılara karşı kendini savunma hakkını destekliyoruz" ifadesini kullandı.

Psaki, İsrail askerleri tarafından gözaltında dövülen Filistin asıllı ABD vatandaşı 15 yaşındaki Tarık Ebu Hudayr'le ilgili bir soru üzerine de Hudayr'ın gözaltındayken şiddetli biçimde dövülmesinden "şok olduklarını" ve olayı kınadıklarını belirtti. "Bir tutukluyu gözaltındayken dövmenin hiçbir zaman haklı gerekçesi olamaz" diyen Psaki, güvenilir soruşturma çağrısını yineledi.

İRAN’DAN GEÇ GELEN TEPKİ: İSLAM DÜNYASI GÜÇLÜ TEPKİ VERMELİ

İran, İsrail'in Gazze'ye yönelik son günlerde artarak devam eden saldırılarını kınayarak tüm Müslüman ülkeleri ve toplumları bu durum karşısında vakit kaybetmeden etkili tepki göstermeye çağırdı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Üç siyonist rejim yerleşimcisinin kaçırılması bahane edilerek yapılan bu acımasız saldırı ve katliamlar, özellikle şehit edilen gencecik bir Filistinlinin, teröristlerin Suriye ve Irak’taki cinayetlerini çağrıştıran yürek yaralayıcı ve feci sahneleri, Siyonistlerin kahraman Filistin halkının direnişi karşısındaki acizliğini açıkça gözler önüne seriyor” dedi.

Afham, “Mübarek ramazan ayında Filistin halkına yapılan bu saldırıların, tüm Müslüman ülke ve halklarının siyonist rejime (İsrail) olan nefret ve öfkesinin artması ve bu rejimin dünyada git gide yalnızlaşmasıyla sonuçlanacağını” ifade etti.

Tüm Müslüman ülkeleri İsrail’in insanlık dışı tutumu ve cinayetleri karşısında ivedilikle etkili tepki göstermeye çağıran Afham, “Müslüman ülkeler ile Arap ülkeleri ve insan hakları savunucusu tüm sivil toplum kuruluşları, cinayetleri Uluslararası Ceza Mahkemesi gibi uluslararası hukuk platformlarına taşımaya karar veren Filistin halkını desteklemelidir” diye konuştu.

ALMANYA, İNGİLTERE, FRANSA, İTALYA, RUSYA VE ÇİN’DEN TEPKİLER

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, mevcut İsrail-Filistin gerginliğinde taraflara itidal çağrısında bulundu. Gazze'de ve İsrail'in güneyinde tırmanan şiddetten dolayı duyduğu derin endişeyi ifade eden Hague, sivillerin ölmesinin önlenmesini istedi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada da "İsrail ile Filistin arasında yükselen ve hiç kimsenin yararına olmayan tansiyondan endişe duyuyoruz" denildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier İsrail ve Filistin arasında yaşanan gerilimle ilgili olarak, "Her iki tarafın kendisine hakim olarak kontrol dışına çıkmadan askeri bir çatışmadan kaçınmalarını ümit ediyorum" dedi.

İtalya, İsrail'e yönelik füze atışlarını kınarken sivil alanlara yapılan tüm saldırıların acilen durmasını istedi.

Rusya, Gazze'de gerginliğin tırmandığı yönündeki haberlerin, endişeyle karşılandığını duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, taraflara silahlı çatışmaların durdurulması çağrısı yaparak, "İsrail şehirlerine karşı terörist faaliyetler ve Gazze'deki sivil halka karşı aşırı güç kullanılması kınanmayı hak ediyor" denildi.

Çin, hava saldırılarıyla ilgili endişeli olduğunu belirterek taraflara bir an önce ateşkes yapmaları çağrısında bulundu.

BM’DEN İTİDAL ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Filistin-İsrail gerginliğinin tehlikeli bir şekilde artması ve İsrail'in Gazze'ye düzenlediği operasyonlarda Filistin tarafından can kayıplarının ve yaralanmaların yaşanması nedeniyle büyük endişe duyduğunu belirtti. Ban, tüm taraflara en üst seviyede itidal, sivil can kayıplarının ve istikrarsızlığın engellenmesi çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay da İsrail ile Filistin arasındaki gerginlikle ilgili, "İsrail hükümeti hukuka uygun hareket etmelidir, aşırı karşılık vermeye azmettirmemelidir" dedi.

TÜRKİYE'DEN İSRAİL'E "SALDIRILARI DERHAL DURDUR" ÇAĞRISI

İsrail'in Gazze'ye hava saldırılarıyla ilgili Türkiye ise İsrail'e çağrı yaparak, Gazze'ye yönelik "toplu cezalandırma yöntemiyle sürdürdüğü saldırılarını" derhal durdurmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "İsrail'i Gazze'ye yönelik toplu cezalandırma yöntemiyle sürdürdüğü saldırılarını derhal durdurmaya ve başta BM olmak üzere, uluslararası toplumu süratle devreye girerek, bu saldırıların durdurulmasına dönük gerekli uyarı ve telkinlerde bulunmaya çağırıyoruz" denildi.

MISIR'DAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Mısır, Filistin'de yaşanan olumsuz gelişmelerin devam etmesinden "derin kaygı" duyduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bedr el-Abdulati, "Siviller, savaşın acılarından uzak tutulmalı, kayıpların yaşanmaması için taraflar sağduyulu olmalı ve karşılıklı olarak şiddet olaylarından uzaklaşılmalı" dedi.

ARAP BİRLİĞİ, BMGK'YI ACİL TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Arap Birliği, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının durdurulması için BM Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, İsrail'in Filistinli sivillere yönelik katliamlarını sürdürmesi durumunda Gazze'de insani dram yaşanabileceğine dikkati çekti.

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden de operasyonlara karşı tepki gecikmedi. Alimler Birliği, Filistin topraklarına yönelik saldırılarını durdurması için İsrail'e baskı yapılması, İslam alemine de Filistin halkının mücadelesine destek verilmesi çağrısında bulundu.

İsrail'in pazartesi gününden bu yana düzenlediği saldırılarda 35 kişi hayatını kaybetti, en az 300 kişi yaralandı.

PAKİSTAN: ENDİŞELİYİZ

Pakistan, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarını kınadı. 

Pakistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Gazze'de İsrail'in hava saldırıları nedeniyle yaşanan can kayıplarından derin endişe duyulduğu belirtilerek, "Pakistan, kadın ve çocuklar dahil olmak üzere Gazze'de ölümlere yol açan İsrail saldırılarını şiddetle kınamaktadır ve uluslararası toplumun saldırıların sona erdirilmesi çabasını desteklemektedir" denildi.

Açıklamada ayrıca, bölgede iki devletli çözümle 1967 sınırları temelinde başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasına Pakistan'ın her zaman destek verdiği ifade edildi. 

Pakistan, kurulduğu günden bu yana İsrail'i tanımayan devletler arasında yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 16:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48