banner39

İsrail şimdi de okul yıktı

İsrail güçleri, ruhsatsız olduğu iddiasıyla işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentinde yer alan bir okulu yerle bir etti.

Filistin 23.11.2022, 14:27 08.12.2022, 16:04
İsrail şimdi de okul yıktı

El Halil kentindeki sivil toplum örgütü Koruma Komiteleri Koordinatörü Fuad el-Amur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin El Halil'in güneyindeki Mesafir Yatta bölgesine baskın düzenlediğini aktardı.

Amur, İsrail güçlerinin önce bölgedeki Isfi İlkokulunun içindeki malzemelere el koyduğunu daha sonra da ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yapıyı yıktığını ifade etti.

Okulun Mesafir Yatta'daki bedevi ailelere hizmet verdiğini kaydeden Amur, binanın tuğla ve saçtan yapılmış olduğunu söyledi.

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklama ile okulun yıkılmasını kınayarak bu eylemin "öğrencileri özgür ve güvenli şekilde eğitim almaktan mahrum ettiğini" belirtti.

Açıklamada, İsrail'in eğitime karşı devam eden suç silsilesine bir yenisini daha eklediği belirtilerek, uluslararası tüzük ve yasalara önem verilmeksizin çocukların, öğrencilerin, eğitim kadrolarının ve kurumlarının hedef alındığı vurgulandı.

Bu uygulamaların öğrencilerin özgür ve güvenli şekilde eğitim hakkını açıkça ihlal ettiği aktarılan açıklamada, uluslararası örgütlere, basın ve hukuk kurumlarına, "işgal güçlerinin tırmanan ihlalleri karşısında sorumluluklarını üstlenmeleri ve bu ihlalleri ortaya çıkarmak için çaba sarf etmeleri" çağrısında bulunuldu.

İsrail, 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve yapıları çeşitli gerekçelerle yıkıyor.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği ise İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?