banner39

banner35

İsrail, tepkilere rağmen yasa dışı yerleşim yerlerine elektrik bağlayacak

İsrail Adalet Bakanlığı, işgal altındaki Batı Şeria'da yasal statüye sahip olmayan "karakol" yerleşim yerlerinin elektrik şebekesine bağlanmasını onayladı. Bu adım, bölgelerin İsrail nezdinde yasallaştırılması yönünde gelişme olarak değerlendirildi.

Filistin 13.04.2022, 14:17 13.04.2022, 16:01
İsrail, tepkilere rağmen yasa dışı yerleşim yerlerine elektrik bağlayacak

İsrail Adalet Bakanı Gideon Sa'ar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Batı Şeria'daki İsrail nezdinde de yasal statüsü bulunmayan yerleşim birimlerine atıfta bulunarak, "genç yerleşim birimleri için" önemli bir adım atıldığını belirtti.

Sa'ar, "geçmişte İsrail hükümetlerinin konuyla ilgilenmekten kaçınmasından sonra tüm sürecin makul bir süre içinde tamamlanmasını umduğunu" söyledi.

İsrail'in Yedioth Ahronot gazetesinin haberinde, Filistin'in Selfit ve El Halil illeri de dahil olmak üzere Filistin nüfusunun yoğunlukta yaşadığı işgal altındaki Batı Şeria'daki Filistin özel mülküne inşa edilmiş alanlar dışındaki İsrail'in işgali altındaki C bölgesinde "boş arazilere" inşa edilmiş İsrail nezdinde de yasal statüsü bulunmayan yaklaşık 30 Yahudi yerleşim karakolunu kapsayacağı belirtildi.

Kararın, Başsavcı Yardımcısı Kermit Ulis'in konuyla ilgili lehte yasal görüş bildirmesi üzerine alındığı aktarıldı.

30 yasa dışı Yahudi yerleşim karakoluna elektrik bağlanacak

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ın, İsrail'in işgali altında ordunun idari ve askeri biçimde kontrol ettiği Batı Şeria bölgesinin yaklaşık yüzde 60'ını oluşturan C Bölgesi'ndeki yaklaşık 10 Filistin köyünün elektriğe bağlanmasını, yasa dışı Yahudi yerleşim karakollarına elektrik verilmesi için şart koştuğu haberlerde yer aldı. Söz konusu adım hayata geçerse 10 Filistin köyüne karşılık İsrail nezdinde de yasal statüsü bulunmayan 30 yasa dışı Yahudi yerleşim karakoluna elektrik bağlanacak.

Gazetenin haberine göre, uygulamanın hayata geçirilmesinin Gantz'ın onayına ve elektrik verilecek yerleşim karakollarının uygunluğunun belirlenmesine bağlı olduğu aktarıldı.

"Hukukun üstünlüğünün iflası"

Öte yandan, İsrailli sivil toplum örgütü Barış Şimdi (Peace Now), yaptığı yazılı açıklamada, bakanlığın kararını eleştirerek, "karakol yerleşim yerlerine elektrik vermenin hukukun üstünlüğünün nihai bir iflası olacağı" değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada, izole edilmiş yerleşim yerlerinin resmi yerleşim birimine dönüştürecek "tehlikeli" bir adımdan bahsedildiği ve bunun nihai barışın sağlanmasını zorlaştıracağı kaydedildi.

Örgüt, açıklamasında, İsrail hükümetine, "Filistinlilere ve İsrail askerlerine yönelik şiddetin kaynağı Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşim yerlerini ortadan kaldırması" çağrısında bulundu.

Filistin nüfusun yoğunlukta yaşadığı Batı Şeria'da yarım milyondan fazla yerleşimci

Yahudi yerleşimciler, Filistin topraklarının birçok bölgesinde ilk başta çadırlar, karavanlar ve prefabrik evler kurarak bu bölgeleri "karakol" yerleşim alanı olarak belirliyor. İsrail nezdinde de yasal statüye sahip olmayan bu yerleşim yerleri, İsrail ordusunun sağladığı koruma ve hükümetin desteğiyle genişleyerek Yahudi yerleşim birimlerine dönüştürülüyor.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 600 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, İsrail'in 1967'de ele geçirdiği işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?