İsrail, Ürdün Vadisi'ne yeni Yahudi işgal birimleri inşa edecek

Haaretz gazetesi, İsrail hükümetinin Ürdün Vadisi'nde üç yeni Yahudi işgal birimi kurmayı, ayrıca aynı bölgede var olan işgal birimlerini de 14 yeni mahalle inşa ederek genişletmeyi planladığını yazdı.

İsrail, Ürdün Vadisi'ne yeni Yahudi işgal birimleri inşa edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail makamlarının, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ürdün Vadisi (Ağvar) bölgesinde üç yeni Yahudi işgal birimi inşa etmeyi planladığı ortaya çıktı.

İsrail'in Haaretz gazetesinin haberine göre, Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki İsrail hükümeti, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ağvar bölgesinde 10 bin Yahudinin iskan edileceği üç yeni Yahudi işgal birimi kuracak.

Hükümetin planında ayrıca Ağvar'da halihazırdaki Yahudi işgal birimlerine 14 yeni mahallenin inşa edilmesiyle genişletme planının olduğu belirtilen haberde, "Şu aşamada planlanan Yahudi işgal birimlerinin inşasına ilişkin resmi bir açıklama yapılmış değil ve bu plan için de herhangi bir bütçe ayrılmış değildir." ifadesine yer verildi.

Ağvar'da 20 Yahudi işgal biriminin bulunduğu, bu bölgede 4 bin 500 Yahudinin meskun olduğu ve hükümetin bu sayıyı artırmak istediği de kaydedildi.

YAHUDİ İŞGAL BİRİMİ İNŞA FAALİYETLERİNE HIZ VERİLDİ

Netanyahu liderliğindeki İsrail hükümeti, son dönemde işgal altındaki Batı Şeria ile Doğu Kudüs'te Yahudi işgal birimi inşa faaliyetlerine hız verdi.

İsrail'in 1967'den bu yana işgali altındaki Batı Şeria'da 131, Doğu Kudüs'te 10, Batı Şeria'nın tepelerindeki bölgelerde ise 116 işgal birimi kurduğu ifade ediliyor.

Batı Şeria'daki işgal birimlerinde yaklaşık 500 bin, Doğu Kudüs'tekilerde ise 220 bin işgalcinin ikamet ettiği, İsrail'in Batı Şeria'daki işgalcilerin sayısını kısa sürede 1 milyona çıkarmak istediği belirtiliyor.

İSRAİL OSLO ANLAŞMASI'NI İHLAL EDİYOR

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde işgal altındaki Batı Şeria, A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e güvenliği İsrail'e devredilmiş, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

Anlaşmaya göre nihai çözüm sağlanıncaya kadar taraflar sahadaki gerçekliği değiştirecek adımlar atmayacaktı ancak İsrail, Oslo Anlaşması'nı ihlal ederek bu bölgeye Yahudi grupları yerleştirmeye ve askeri karargah kurmaya devam etti.

Uluslararası hukuka göre, bu bölgelerdeki tüm Yahudi işgal birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2017, 09:48
banner53
YORUM EKLE

banner39