banner15

'İsrail ve Hamas Şalit'i görüşüyor'

İsrailli esir asker Gilad Şalit'in serbest bırakılmasına yönelik Filistinli Hamas grubu ile İsrail arasında görüşmelerin yeniden başladığı iddia edildi.

'İsrail ve Hamas Şalit'i görüşüyor'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesine konuşan Mısırlı kaynaklar, Hamas'ın Şalit'e karşılık serbest bırakılmasını istediği Filistinlilerin konusunda İsrail'in esneklik göstermesi üzerine görüşmelerin yeniden başladığını öne sürdü.

Gilad Şalit, 2006 yılında Hamas tarafından kaçırılmıştı. Hamas, Şalit'e karşılık İsrail hapishanelerindeki bazı Filistinlilerin serbest bırakılmasını istiyordu. Ancak bugüne kadar hangi tutukluların serbest bırakılacağı ve ne kadar tutuklunun serbest bırakılacağı konusunda uzlaşma sağlanamamıştı.Hamas ve İsrail arasındaki yeni dolaylı görüşmelerin ise Mısır istihbaratı ve yeni Alman bir arabulucu tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

Ancak görüşmelerde şimdilik bir ilerleme sağlanamadı.Gazze merkezli Quds.net adlı internet sitesi de tarafların bugün bir kez daha bir araya geldiğini duyurdu. Görüşmelerin özellikle Hamas'ın serbest bırakılmasını istediği bazı isimler üzerine yoğunlaştığı kaydedildi.Siteye göre görüşmeler, Mısır'da gizli bir yerde gerçekleştiriliyor. Yine sitenin haberine göre İsrail, Hamas'ın istediği bazı isimler konusunda esneklik gösterdi. Daha önceki görüşmeler, İsrail'in bazı kişilerin serbest bırakılmasını istememesi üzerine durmuştu. Bir önceki Alman arabulucu da tıkanıklığı giderememişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2010, 16:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48