İsrail yeni yerleşimler için ihale açtı

İsrail'in, Batı Şeria’da 272 konut inşası için ihale açtığı açıklaması ABD dışişleri bakanı Kerry bölgeden ayrılmadan önce geldi

İsrail yeni yerleşimler için ihale açtı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in, Batı Şeria'da 272 yeni konut inşası için ihale açtığı bildirildi. 

Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim faaliyetlerine karşı mücadele eden İsrailli "Barış Şimdi" örgütünden yapılan yazılı açıklamada, İsrail makamlarının açtığı ihalenin Batı Şeria’nın orta kesimindeki Ofra Yahudi yerleşim biriminde 250, Karni Şomron yerleşim biriminde ise 22 konut inşasını içerdiği, inşaat çalışmalarının yakında başlayabileceği belirtildi.

İhale kararının, Ortadoğu barış sürecinde mesafe alınması amacıyla mekik diplomasisi yürüten ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin bölgeden ayrılmasından önce onaylandığı kaydedilirken, Ofra yerleşim birimi için de oluşturulduğu 1975 tarihinden bu yana ilk defa kapsamlı bir yerleşim planı hazırlandığı ifade edildi. 

Daha önce açıklama yapan İsrailli yetkililer, "Kerry’ye saygı duydukları ve onun rağmına davranmak istemedikleri için" yeni yerleşim planlarının ilanını daha sonraya ertelediklerini duyurmuştu.

İsrail ile Filistin arasındaki barış müzakereleri, İsrail'in Batı Şeria ve Kudüs'teki yerleşim faaliyetlerini durdurmayı reddetmesi üzerine 2010 yılının ekim ayında kesilmiş, daha sonra ABD'nin aracılığıyla geçen temmuz ayında tekrar başlatmıştı.

İsrail'in Filistin topraklarında yürüttüğü yasadışı yerleşim faaliyetleri, barış sürecinin önündeki en önemli engeller arasında gösteriliyor. Gittikçe sayıları artan ve işleyen bir Filistin devletinin kurulmasını imkânsız hale getiren yasa dışı yerleşimler, ABD ile İsrail’i de sık sık karşı karşıya getiriyor. İsrail’in Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki yasa dışı yerleşimlerinde 500 binden fazla İsrailli yaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 12:28
banner53
YORUM EKLE

banner39