İsrail'de askere gitmeme kavgası

İsrail'de bulunmalarının sebebini "Yahudi şeriatını öğrenmek ve yaşamak" olarak açıklayan Harediler'in 1948 den beri muaf oldukları askerliğe zorla alınmaları sonrası kentte protesto gösterileri şiddeti artıyor

İsrail'de askere gitmeme kavgası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail’de askerliğe karşı olan bazı radikal Yahudi grupların, dindar kişilerin askere alınmasını protestoları her geçen gün şiddetini artıyor.

Bundan kısa bir süre önce İsrail’in kurulduğu 1948 yılından beri dindar bir hayat süren kişileri askerden muaf tutan yasa değiştirildi. Yasanın değişmesinden bu yana özellikle Kudüs, Mea Şarim gibi dindar mahallelerde yapılan protesto gösterileri şiddete dönüşüyor. Göstericiler mahalleden üniforma ile geçen askerlere saldırıyor, sokaklara üstünde ‘askerler geçemez’ yazılı pankartlar asıyor.

Son olarak Mea Şarim’de yapılan gösteride protestocular ‘Buradan İsrail askerleri geçemez’ şeklinde pankart asınca polis müdahale ederek onlarca kişiyi tutukladı. Emniyet sözcüsü basına yaptığı açıklamada asker üniforması giyen dedektiflerin bölgede gezdiğini açıkladı. Polis raporlarına göre her gösteride İsrail askeri giymiş kuklalar yakan protestocuların büyük bir kısmı Kudüs merkezli ‘Litvanyalılar’ dindar cemaatine mensup.

İsrail ordusu kanun değişikliği sonrası dindar kişileri Haredi Bölükleri adı verilen ayrı birliklerde eğitiyor. Bu şekilde askerler hem dini gereklerini yerine getiriyor hem de bir arada olabiliyor. Lojistik gibi geri hizmetlerde çalışan dindar görüşlü askerler bu şekilde çoğunluğu laik olan orduda toplumun değişik kesimlerinden arkadaşlıklar kurabiliyor. İsrail’de yıllarca laikler dindarların askerlikten muaf olmasını eleştirdi ve bu konuda büyük bir toplumsal baskı oluştu. Nüfusu komşu ülkeler göre düşük olan ve kurulduğundan bu yana savaşlar yaşamış İsrail’de askerlikten kaçınmak toplumsal bir ayıp olarak görülüyor.

İsrail'de bulunmalarının sebebini "Yahudi şeriatını öğrenmek ve yaşamak" olarak açıklayan ve nüfusun yaklaşık yüzde 10'unu oluşturan Harediler, askere gitmeme nedenlerini işgale karşı olmaları olarak değil, "askerde Yahudi şeriatını yaşamak için uygun ortamın olmadığı" şeklinde açıklıyor.

Haredi Yahudileri, zorunlu askerliği istemedikleri için sık sık polisle karşı karşıya gelse de bu nedenle yargılanarak hapis cezası almıyor. İsrail'in işgalci politikalarına karşı çıkarak vicdani nedenlerle askere gitmeyi reddedenlerse yargılanarak mahkum ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2017, 14:58
banner53
YORUM EKLE

banner39