banner39

İsrail'de Hannibal Programı yeniden tartışılıyor

İsrail Genelkurmay başkanı Hannibal Protokolü'nün sona ermesi için yeni bir tartışma başlattı. 'Hannibal uygulaması' herhangi bir İsrail askerinin Hamas'a rehine olmaması için gerekli her adımı atmak serbest bırakılmasını içeriyor.

Filistin 02.07.2016, 13:49 02.07.2016, 14:04
İsrail'de Hannibal Programı yeniden tartışılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'de 'Hannibal' konusu tartışmaya açıldı. İsrail'e yakınlığı ile bilinen kaynaklar, konuyla ilgili Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Gadi Eisenkot'un birkaç hafta önce konunun tartışılmaya açılması için emir verdiği öne sürdü.

Telegraph'ın haberine göre, İsrail'in saldırılar sırasında insan hakları ihlalleri ve savaş suçları işlediği birçok bağımsız kuruluş tarafından rapor ediliyor. İsrail'in insan hakları ihlali ve savaş suçu sayılan uygulamalarından biri de Hannibal emriydi. Hannibal emrine göre, bir İsrail askerinin esir düşmesi durumunda, o askeri ölü ya da diri olarak ele geçirmek için herşey yapılmalı. Esir askerin ele geçirilmesi için yüzlerce insan öldürülebilir ve katliam yapılabilir. Askeri sağ ele geçirmek mümkün değilse, bizzat öldürmek ve Hamas'a esir düşmesini engellemek Hannibal emrinin ön gördüğü uygulamalar arasında bulunuyor.

İsrail, Hadar Goldin isimli askerinin Hamas tarafından rehin alındığını iddia etmiş ve Gazze'nin Refah kentine ağır bir hava saldırısı düzenlemişti. Bu saldırıda birkaç saat içerisinde 150'den fazla sivil hayatını kaybetmişti. Daha sonra Hadar Goldin'in İsrail tarafından gerçekleştirilen bir bombardıman sonucu öldüğü ortaya çıkmıştı. Bazı kaynaklar ve uzmanlar İsrail'in Hadar Goldin'i ölü ya da diri ele geçirmek için Hannibal emrini devreye soktuğunu söylüyor. İsrail'in 2003 yılına kadar Hannibal emrini uyguladığı bildiriliyor.

Hannibal emrinin 1980'lerde kullanılmaya başladığı ve uygulamanın 2003 yılına kadar devam ettiği bildirildi.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?