banner39

İsrail'den Avrupa'ya Filistin eleştirisi!

İsrail, bazı ülkelerin Filistin yönetiminin dış temsilciliklerinin statü düzeyini yükseltmesini eleştirdi.

Filistin 10.03.2011, 15:16 10.03.2011, 15:51
İsrail'den Avrupa'ya Filistin eleştirisi!

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Dani Ayalon, bazı batılı ülkelerin Filistin yönetiminin dış temsilciliklerinin statüsünün yükseltmesini eleştirdi.

Ayalon, yabancı büyükelçilerle düzenlenen bir brifingden sonra yaptığı açıklamada, Filistin temsilciliklerinde yapılan değişikliklerin, uygulamadaki gerçekleri değiştirmeyeceğini savundu. Ayalon, bu tür tek taraflı hareketlerin, müzakerelerle sağlanmış bir barışı, dolayısıyla da bir Filistin devletinin oluşturulması şansını da azaltacağını öne sürdü.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayalon ayrıca, Ortadoğu bölgesindeki son gelişmeler nedeniyle, Gazze Şeridi'ne silah kaçakçılığının arttığını da belirtti. Ayalon, yeni bölgesel güçlerin bunu mutlaka engellemesi gerektiğini ifade ederek, "Ortadoğu'da barış isteyenlerin, Gazze Şeridi'ne silah kaçakçılığının son bulması için çalışmaları gerekir" dedi.

Son olarak Danimarka ve İngiltere, ülkelerindeki Filistin yönetimi temsilciliklerinin düzeyini yükselteceklerini açıklamışlardı.

Danimarka Başbakanı Lars Loekke Rasmussen, dün Kopenhag'da, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüşmesi sırasında, ülkesinin Filistinli temsilcileri tam diplomat olarak tanıyacağını duyurmuştu. Danimarka Dışişleri Bakanlığı ise ülkedeki Filistin temsilciliğinin düzeyinin Filistin misyonuna yükseltileceğini açıklamıştı.

İngiltere de pazartesi günü Filistin delegasyonunun düzeyini "misyon"a yükseltmişti.

Avrupa'da Fransa, İspanya, İrlanda ve Portekiz gibi diğer ülkelerin benzer uygulamalarının yanı sıra, Güney Amerika'daki bazı ülkeler Filistin devletini tanıdıklarını açıklamışlardı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?