banner39

İsrail'den ezana en az 52 engelleme

İsrail işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan El-Halil kentindeki İbrahim Camisi'nde geçen ay en az 52 kez ezan okunmasını engelledi.

Filistin 01.04.2018, 15:31 01.04.2018, 18:33
İsrail'den ezana en az 52 engelleme

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanı Yusuf Edis, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan El-Halil kentindeki İbrahim Camisi'nde geçen ay en az 52 kez ezan okunmasını engellediğini belirterek, "Bu, İsrail'in, Müslümanlara baskı uygulamak ve kutsal camide namaz kılmalarını engellemek için her zaman uyguladığı politikadır." ifadelerini kullandı.

Edis, İsrail'in İbrahim Camisi'ne giden yollarda çok ağır askeri tedbirler uyguladığını ve caminin avlusu ile camiye bağlı bölümlerin kutsallığını çiğnediğini kaydetti.

Yahudiler, 1994 yılına kadar belli saatlerde İbrahim Camisi'nde bulunan "Hazreti İbrahim'in kabrini" ziyaret edebiliyordu. Baruch Goldstien isimli aşırı sağcı Yahudi'nin 25 Şubat 1994'te cami cemaati üzerine ateş açarak 29 Filistinliyi öldürmesi ve 125'ini yaralamasının ardından İsrail yönetimi, "güvenlik" gerekçesiyle caminin yarısını Yahudiler için mabede dönüştürmüştü.

İsrail'in kontrolündeki El-Halil kentinde bulunan İbrahim Camisi çevresinde oturan yaklaşık 400 Yahudi yerleşimciyi bin 500 civarında İsrail askeri koruyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?