banner39

İsrail'den ezanı yasaklatma girişimi

İsrail'de aşırı sağcı "Evimiz İsrail" Partisi milletvekili Robert Ilatov, ezanın "gürültü kirliliği" yaptığını iddia ederek yasaklanmasını istedi

Filistin 30.10.2014, 16:11 30.10.2014, 16:11
İsrail'den ezanı yasaklatma girişimi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın partisi "Evimiz İsrail" milletvekili Robert Ilatov, İsrail sınırları içerisinde 5 vakit ezanın yasaklanması yönünde bir yasa tasarısı hazırlandı.

İngiliz The Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, "gürültü kirliliği" nedeniyle ezanın yasaklanması yönünde yasa tasarısı hazırlayan Ilatov'un bu önerisinin İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman tarafından da desteklendiği belirtildi.

Ezanın günde 5 vakit yüksek sesle okunduğuna dikkat çeken İsrailli aşırı sağcı milletvekili Robert Ilatov, bu durumun uyuyan birçok vatandaşı rahatsız ettiğini ileri sürdü.

Yasa teklifinde, "Negev, Galilee, Kudüs ve İsrail'in tüm şehirlerinde yaşayan yüzbinlerce vatandaş, müezinin camide düzenli olarak çıkardığı gürültüden rahatsız olmaktadır" denildi.

Yasa tasarısının önümüzdeki haftalarda İsrail bakanlar kurulu gündemine geleceği iddia edildi. Ancak yasa tasarısının dini özgürlüklere engel olacağı gerekçesiyle reddedileceği belirtiliyor.

İsrail'de benzer bir yasa tasarısı 2011 yılında yine "Evimiz İsrail' tarafından gündeme gelmişti. O dönem yasa tasarısı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından desketlenmesine rağmen rafa kalkmıştı. İsrail işgali altında bulunan ve nüfusunun yaklaşık yüzde 20'sinin Arap ve büyük kısmının Müslüman olduğu bölgelerde ezanın yasaklanması tehlikasi gündemde.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?