banner15

İsrail'den Filistinli medya şirketine baskın

İsrail askerleri, Hamas'a yakınlığıyla bilinen El-Aksa televizyonuna prodüksiyon hizmeti veren şirketin Batı Şeria'daki merkezlerini kapattı

İsrail'den Filistinli medya şirketine baskın

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail askerlerinin, Hamas'a yakınlığıyla bilinen, El-Aksa televizyonuna prodüksiyon hizmeti veren şirketin Batı Şeria'daki merkezlerine baskın düzenleyerek kapattığı bildirildi.

TransMedia Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Amir el-Caberi, yaptığı açıklamada, "İsrail ordusu, TransMedia'nın Halil ve Ramallah kentlerindeki merkezlerine baskın düzenledi. Ofislerdeki uydu yayını için kullanılan ekipmanlar ve ofis malzemeleri tahrip edildi" dedi.

Şirketlerinin aralarında El-Aksa kanalının da bulunduğu uydu yayını yapan 12 kanalla çalıştığını aktaran Caberi, askerlerin kendilerine El-Aksa TV'nin merkezlerinin kapatılması yönünde bir tebligat ulaştırdığını da kaydetti.

Batı Şeria'da El-Aksa kanalına ait merkez bulunmadığını ifade eden Caberi, "Baskın nedeniyle sirket milyonlarca zarara uğradı. Ramallah merkezinin kapatılmasının ardından çalışmalarımız tehlike altında" diye konuştu.

İsrail yönetimi, perşembe gecesi, Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bu konuda Filistin yönetiminin sorumlu olduğunu belirtmişti. Bu kişilerin bulunması için İsrail meclisi, orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler vermişti. 

Ordu birlikleri de Batı Şeria'da evlere baskın düzenleyip, arasında Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, milletvekilleri, eski bakanlar ve Hamas üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 200 kişiyi gözaltına almıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 13:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48