banner15

İsrail'den Filistinlilere müdahale; 6 yaralı

Filistin'de işgal güçlerinin müdahalesinde altı Filistinli yaralanırken 13 kişi ise tutuklandı

İsrail'den Filistinlilere müdahale; 6 yaralı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin’in pek çok bölgesinde İsrail askerleriyle Filistinliler arasında çıkan olaylarda 6 kişinin yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Ramallah'ın doğusundaki Silvad beldesinde 15 yaşında bir çocuk, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu ayağından yaralandı. Askerlerin bölgede arama başlattığı ve Silvad'ın batı girişine askeri güç sevkiyatında bulunulduğu kaydedildi.

Kalkilya'nın batısındaki En-Nakkar Mahallesi'nde biri çocuk 3 kişi, Nablus'un güneydoğusundaki Akraba beldesinde de 2 kişi gerçek ve plastik mermilerle yaralandı. 

El-Halil'in kuzeyindeki Beyt Ummer'de ise çok sayıda kişi İsrail askerlerinin attığı gaz bombasından etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdi. 

13 FİLİSTİNLİ TUTUKLANDI

İsrail işgal güçleri, 3'ü 4 İsrailliyi bıçaklamak suçundan olmak üzere 13 Filistinliyi tutukladı.

İsrail Polis Sözcüsü Luba Samri, yaptığı yazılı açıklamada, yürütülen geniş çaplı arama sonucu bıçaklama olayından sorumlu 16 yaşındaki Filistinlinin tutuklandığını belirtti.

Bıçaklama olayına yardım ettiği şüphesiyle Batı Şeria'da yaşayan 2 Filistinlinin de tutuklandığını ifade eden Samri, arama sürecinde İsrail'e izinsiz girdiği iddiasıyla 10 Filistinlinin daha tutuklandığını bildirdi.

Samri, bir İsrail vatandaşının da ülkenin güneyinde bir Arap'ı darbederek hafif şekilde yaraladığını kaydetti.

İsrail'in güneyindeki Kiryat Gat şehrinde düzenlenen bıçaklı saldırıda dün 4 İsraillinin yaralandığı bildirilmişti.

Yahudi yerleşimciler, ağustosta Nablus'ta Devabişe ailesinin evini kundaklamış, olayda anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken yalnızca 4 yaşındaki diğer çocukları sağ kurtulabilmişti. Söz konusu olayın başlattığı gerginlik, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla giderek tırmanmış, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle çatışmalar ciddi boyutlara ulaşmıştı. İsrail vatandaşları ve Yahudi yerleşimcilerin ekim ayının başından bu yana Filistinlilere yönelik saldırılarında ise 70'in üzerinde kişi hayatını kaybetmişti. 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2015, 09:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35