banner39

İsrail'den Obama'ya tepki

Bugün Washington’a gidecek olan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Obama'nın dün geceki konuşmasını eleştirdi. Konuşma Hamas’ı da memnun etmedi.

Filistin 20.05.2011, 12:23 20.05.2011, 12:23
İsrail'den Obama'ya tepki

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Orta Doğu ve Kuzey Afrika politikasını açıkladığı dünkü konuşmasında İsrail ve Filistinliler arasında karşılıklı tavizler ve 'toprak takasıyla' yaşayabilir "bir Filistin ve güven içinde bir İsrail" yaratılabilir dedi.

Güvenli ve kabul edilmiş sınırların önemine vurgu yapan Obama, üzerinde anlaşılmış toprak takasının gerekebileceğini de ifade etti.Obama bu ifadeleriyle, Filistin devletini 1967 sınırlarına sahip bir Filistine en açık destek veren Amerikan lideri oldu.

Obama’nın sözlerini değerlendiren İsrail Başbakanı Netanyahu, 1967'deki altı gün savaşıyla işgal ettikleri Filistin topraklarından çekilmeleri ve bu sınırlara dayanan bir Filistin devletinin kurulması fikrinin “savunulamaz" olduğunu söyledi. Netanyahu, bu sınırlara dönülmesinin Yahudi yerleşimlerini İsrail'in sınırları dışında bırakacağını söyledi.

KONUŞMA HAMAS’I DA MEMNUN ETMEDİ

Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas Başkan Obama'nın duran müzakereleri tekrar başlatma çabasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kısa bir süre önce Filistin yönetimi ile uzlaşan Hamas ise Obama'nın sözlerini "boş laf" diye niteledi.

1967'deki altı gün savaşlarında İsrail, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü Ürdün'den, Golan Tepelerini Suriye'den ve Gazze Şeridi'ni de Mısır'dan almıştı.İsrail, Gazze Şeridi'nden 2005'teçekildi.

Batı Şeria'da da ortalama 300 bin Yahudi yerleşimcinin yaşadığı tahmin ediliyor. Bu yerleşim yerleri uluslararası hukuka göre yasadışı, ancak İsrail bunu kabul etmiyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?