banner39

İsrail'den taş atanlara 20 yıl hapis!

İsrail, protestolarda taş atan Filistinlilere 20 yıllık ağır hapis cezaları vermeye hazırlanıyor

Filistin 02.11.2014, 14:03 02.11.2014, 17:59
İsrail'den taş atanlara 20 yıl hapis!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kabinesi, taş atan Filistinlilere 20 yıla varan ağır hapis cezaları vermeyi öngören yasayı kabul ettirmeye çalışıyor. Yasa tasarısında dikkat çeken  en önemli noktalardan biri ise, İsrail'in taş aan kişinin araçları ya da yürüyen insanları hedef aldığını ispat edemese bile cezanın verilebileceği maddesi.

Haaretz'de yer alan habere göre, İsrail istediği Filistinliyi 'taş atmak'tan dolayı tutuklayıp 20 yıla kadar hapis yatırmayı hedefliyor. İsrail bu hapis cezasını verirken, taş atan kişinin bir araca ya da kişiye kasten zarar verme niyeti olup olmadığına da bakmayacak.

Netanyahu tasarıyla ilgili kabinesine yaptığı açıklamada, "İsrail 'teröristlere' şiddetle mücadele edecek, bunların içerisine taş atanlar ve molotof atanlar da dahil. Bunun için gerekli yasal düzenlemeleri de yapacağız" dedi.

Tasarı, İsrail kabinesinden Aviçai Mandelblit'in yönlendirmeleri sonucunda oluşturulan bir tasarı olarak biliniyor. Mandelblit, Doğu Kudüs'te İsrail'in uygulamalarına karşı Filistinlilerin tepki vermesini engellemenin yollarını arayan biri olarak biliniyor.

İsrail'de mevcut olan yasaya göre, İsrail yönetimi taş atan kişilerin cezalandırılması için kişinin kasten birilerine zarar verme niyetinde olduğunu ispat etmek zorunda. Ancak önerilen teklifte, böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Kişinin kasten zarar verme niyeti olmasa bile İsrail yönetimi istediği gibi hapis cezası verebilecek. Ayrıca hapis cezası için önerilen sürelerin de oldukça uzun ve ağır hapis cezası denebilecek seviyede olması dikkat çeken bir diğer nokta. 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?