İsrail'den tutuklu Filistinlilere baskın

İsrail işgal güçleri tarafından İsrail'e direndikleri iddiasıyla hapishaneye düzenlenen baskında 9 Filistinli ile 5 İsrail askeri yaralandı

İsrail'den tutuklu Filistinlilere baskın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in güneyinde bulunan Askalan Hapishanesi'nin 3'üncü bölümünde yer alan koğuşlara İsrail güçleri tarafından düzenlenen baskında 9 Filistinli mahkumla 5 İsrail askeri yaralandı.

Filistin Esirler Kulübü yaptığı yazılı açıklamada, Askalan Hapishanesi'nde, "İsrail'e direnmek" suçundan mahkum ve tutuklu bulunan Filistinlilerin kaldığı koğuşlara, İsrail emniyet güçleri tarafından düzenlenen baskında 9 Filistinli ile 5 İsrail askerinin yaralandığını bildirdi.

Baskının ardından hapishanenin 15 ile 16'ncı koğuşlarında kalan mahkum ve tutukluların münferit hücrelere nakledildiği belirtilen açıklamada, hapishane idaresinin söz konusu mahkumlara ceza olarak, su ve elektriği bir günlüğüne kestiği kaydedildi.

İsrail'in en eski hapishanelerinden biri sayılan Askalan Hapishanesi'nde, İsrail İç İstihbarat Birimi Şabak'a ait sorgulama bölümü de bulunuyor.

Filistin Esirler Bakanlığı'nın son verilerine göre, İsrail'deki 17 hapishanede bulunan Filistinli erkek ve kadın tutukluların sayısı 4 bin 660, bunlardan 3 bin 822'sinin Batı Şeria, 449'unun Gazze, 152'sinin Kudüs, 206'sının İsrail 31'inin ise Arap asıllı olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 16:23
banner53
YORUM EKLE

banner39