banner39

İsrail'den yeni Gazze saldırısı hazırlığı

Times of Israel Gazetesi, İsrail işgal ordusunun Gazze'ye yeni bir saldırı hazırlığında olduğunu ve bunun için eğitimler yapıldığını yazdı

Filistin 29.04.2015, 15:38 29.04.2015, 15:38
İsrail'den yeni Gazze saldırısı hazırlığı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail işgal güçlerinin Gazze'ye yönelik yeni bir saldırıya hazırlandığı ve askerlerin bunun için eğitildiği iddia ediliyor.

Times of Israel gazetesinden Elhanan Miller'in haberine göre İsrail işgal ordusu Gazze sınırına yakın bölgede yoğun bir eğitimden geçiyor ve yakın bir zamanda saldırı düzenlenmesi bekleniyor.

Miller, haberinde geçtiğimiz Temmuz ve Ağustos ayında gerçekleşen katliamdan sonra Hamas ve İslami Cihad'ın İsrail'e saldırı düzenlemek için yeniden tüneller kazdığı şeklinde istihbarat alındığını öne sürüyor. Habere göre Hamas'ın yakın zamanda insansız hava araçları (İHA) ile de saldırılar düzenlemesi bekleniyor. Miller haberinde İHA'ların İran desteğiyle temin edildiğini iddia ediyor. Bir diğer iddia ise yeni füzelerin temin edildiği ve eskilerinin geliştirildiği yönünde.

İsrail, geçtiğimiz yılın Temmuz ve Ağustos ayında Ramazan ayını ve bayramını da kapsayan dönemde Gazze'ye karadan ve havadan saldırmış, katliamda en az 2 bin kişi hayatını kaybetmişti. Miller'in haberine göre bunların 1000'i Hamas'ın aralarında üst düzey yöneticilerin de olduğu Hamas mensuplarından oluşurken ölenlerin bin 200'ü sivil.

İsrail, söz konusu saldırılarında BM binalarına ve okullara da saldırı düzenlemişti. İsrail'in BM binalarına düzenlediği saldırılar önceki gün belgelenmişti.

Öte yandan Mısır hükümeti, geçtiğimiz günlerde Gazze sınırındaki tampon bölgeyi iki katına çıkartarak bölgedeki Gazze tünellerini yıkma kararı almıştı. Tünel kazanlara ve kazma işinde çalışanlara ise büyük cezalar öngören bir kanun hazırlanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?