banner15

İsrail'in Gazze'ye saldırısı sürüyor; en az 25 ölü

İsrail savaş uçakları ve deniz kuvvetlerinin, Gazze Şeridi'ne yönelik yeni 60'dan fazla füze, bomba attığı ve 46 kişinin yaralandığı bildirildi. Saldırılarda en az 25 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildiriliyor

İsrail'in Gazze'ye saldırısı sürüyor; en az 25 ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail savaş uçakları ve deniz kuvvetlerinin, Gazze Şeridi'ne yönelik yeni 60'dan fazla füze ve bomba attığı bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'in bu sabah Gazze'nin değişik bölgelerine yönelik havadan ve denizden başlattığı saldırılarda ilk belirlemelere göre 46 kişinin yaralandığını söyledi.

Görgü tanıkları, İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nin kenar mahalle ve orta kesimdeki meskun mahalleri bombaladığını ifade etti.

İSRAİL ASKERİ GÖSTERİCİLERE GERÇEK MERMİ SIKTI

Bu gece geç saatlerde, Ramallah'ta İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarını protesto eden Filistinli gruplara İsrail askerlerinin müdahalesi sonucunda çatışma çıktı. İsrail askerlerinin protestoculara gerçek mermilerle müdahale etmesi sonucu 10 Filistinli yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırıldı.

FETİH HAREKETİNDEN İSRAİL'E KINAMA

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Hasan Ahmed, Gazze'de yaptığı açıklamada, İsrail'in "savaş suçu" işlediğini öne sürerek askeri operasyonu kınadı.

Gazze Şeridi'ne yönelik başlatılan askeri operasyonun derhal durdurulması ve İsrail'in uluslararası yasalara uyması gerektiği belirtilen açıklamada, "İsrail, Filistin halkına sistematik olarak soykırım yapmaktadır. Bu kanlı saldırlar derhal durdurulmalı ve uluslararası yasalara uyulmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

Ahmed, uluslararası toplumu da eleştirerek Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde meydana gelen şiddet olaylarını görmemezlikten gelmekle itham etti.

4 HAMAS ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Saldırılarda ölenler arasında arabalarına isabet eden bir roket sonucu ölen 4 Hamas üyesi de var. Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref El Kudra, güney kenti Han Yunus'ta vurulan bir Hamas liderinin evinde 6 kişinin hayatını kaybettiğini, bunlardan ikisinin genç yaştaki erkek çocuklar olduğunu söyledi.

50 EV TAMAMEN YIKILDI

İsrail'in pazartesi gününden itibaren Gazze'ye yönelik başlattığı operasyonlarda şimdiye kadar 50 evin tamamen yıkıldığı bildirildi.

Filistin uzlaşı hükümeti Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine, İsrail'in Gazze’ye yönelik başlattığı askeri saldırılar sonucunda 50 evin kullanılamaz hale geldiğini, bin 700 konutun ise hasarlı olduğunu belirtti.

Öte yandan, Gazze Şeridi'ne yönelik bu sabah İsrail askerleri tarafından başlatılan operasyonda Şeyh Ridvan Mahallesinde bulunan 4 evin daha isabet aldığı ve evlerin ağır hasarlı olduğu bildirildi.

İsrail hücum botlarının sahilden Gazze'nin değişik bölgelerine 20 top ateşi yaptığı kaydedildi. Filistin makamlarından, olayda ölü ve yaralı olup olmadığına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

FÜZEYLE NİVATİM ASKERİ HAVAALANI VURULDU

Hamas'ın silahlı kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları'ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze'den 70 kilometre uzaklıktaki Nivatim Askeri Havaalanı'nın ilk kez "M75" füzeleriyle vurulduğu belirtildi.

İsrail'in pazartesinden itibaren devam ettirdiği operasyonlarda bir günde 25 kişi hayatını kaybetti ve 204 kişi yaralandı.

38 İSRAİLLİ YARALANDI

İsrail Davud Yıldızı Acil Yardım Teşkilatı'nın yaptığı açıklamada, Gazze'den atılan füzeler sebebiyle 38 İsraillinin yaralandığı kaydedildi. Kudüs'ün güney ve orta kesimlerine düşen füzelerden seken şarapnel parçalarından 6 kişi, panik nedeniyle ise 32 İsraillinin hafif yaralandığı ve hastanelere nakil edildikleri belirtildi. 

İsrail ordusu ise, Pazartesi akşamından bu yana 117 roketin İsrail'i vurduğunu, 29 tanesinin ise füze savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildiğini açıkladı. İsrail ordu radyosundan yapılan açıklamada, hava ve deniz kuvvetleri tarafından Pazartesiden beri Gazze Şeridi'nin değişik bölgelerindeki hedeflere yönelik operasyonlarda 200 hedefin vurulduğu belirtildi. Gazze Şeridi'nin güneyindeki Filistin Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastane İsrail hava saldırısında isabet aldı.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 09:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48