banner39

İsrail'in geleceği için Filistinlilere toprak

Likud Partisi'nin, Filistin Yönetimi'ne daha fazla toprak verilmesini destekleyeceklerini öne sürdü

Filistin 07.03.2011, 13:48 07.03.2011, 13:53
İsrail'in geleceği için Filistinlilere toprak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Başbakan Yardımcısı Dan Meridor, Likud partisinin, Filistin Yönetimi'ne daha fazla toprak verilmesini destekleyeceğini öne sürdü.

Dan Meridor, Ordu radyosuna yaptığı açıklamada, böyle bir tavrın İsrail için hayati olduğunun altını çizerek, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun, Likud Partisi içinde yapılacak ve İsrail'in Filistin Yönetimi'ne daha fazla Batı Şeria toprağı verilmesi konusunda yapılacak bir oylamadan başarıyla çıkacağına inandığını söyledi.

Meridor, toprak transferinin, hem kabinede hem de halk arasında destek bulacağını da öne sürdü ve "Eğer İsrail inisiyatifi ele almaz ise bütün dünya, 1967 yılı sınırları üzerinden bir Filistin devletini tanıyabilir" diye konuştu. Filistinlilerin 1967 sınırlarına dayalı devlet talebini "kabul edilemez" olarak nitelendiren Meridor'a göre, dünya ülkeleri, Batı Şeria'daki belli başlı yerleşim bloklarının İsrail'in elinde kalmasını zaten kabul etmiş bulunuyor.

Meridor'un açıklamaları, Netanyahu'nun önümüzdeki günlerde, Filistinlilerle barış için yeni bir girişim başlatacağı haberlerinin ardından geldi. Netanyahu'nun bu konudaki açıklamayı, önümüzdeki aylarda beklenen ABD ziyareti sırasında da yapabileceği belirtiliyor.

Ancak Likud milletvekillerinden Tzipi Hotoveli ise Meridor'un değerlendirmelerine karşı çıktı. Hotoveli, Meridor'un değerlendirmelerinin Likud milletvekillerinin çoğu tarafından kabul edilmediğini öne sürdü.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?