banner39

İsrail'in hedefinde Filistinli çocuklar var

Yılın başından bu yana çocuk tutuklu vakalarının sayısında bir artış gözlenirken, bu yıl 476 Filistinli çocuk gözaltına alındı

Filistin 23.10.2013, 12:00 23.10.2013, 12:21
İsrail'in hedefinde Filistinli çocuklar var

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filistinli yetkililer İsrail işgal güçlerinin bu ayın ilk yarısında 33 Filistinli çocuğu tutukladığını duyurdu.

Ramallah'taki Bilgi Bakanlığı tarafından yayınlanan raporda, işgal güçlerinin Ekim ayının ilk yarısında Filistinli çocuklara karşı saldırılarını artırdığı vurgulandı. Raporda onlarca erkek çocuğun işgal güçleri ve yerleşimciler tarafından yaralandığı da açıklandı.

İsrail hapishanelerinde tutulan 18 yaşın altındaki Filistinli çocukların sayısı 250'ye ulaşırken, 2000 yılından Eylül 2013'e kadar uzanan dönemde tutuklu çocuk sayısı 9 bin 500'e ulaştı. Bu yılın aşından itibaren çocuk tutuklu vakalarının sayısında da bir artış gözlendi, 476 Filistinli çocuk bu yıl içinde tutuklandı.

Daha önce yayımlanan raporlarda, İsrail’in yaşları küçük çocukları gözaltına alma politikasının hiç durmadığına dikkat çekilerek, işgal güçlerinin bu konuda çocuk haklarını, yaşlarını, uluslararası hukuku ve ahlaki değerleri hiçe saydığı kaydedilmişti.

Çocuklardan %90’ını gece yarısı baskınlarında tutukladığı, tutuklanan çocukların dayak, aşağılama, tehdit ve tacize uğradıkları, itiraflarda bulunmaları için psikolojik ve bedeni işkenceye maruz kaldıkları, bilmedikleri İbranice ifadelerin altına imza atmaya zorlandıkları da kaydediliyor. Çocuk Filistinliler, büyükler gibi askeri mahkemelerde yargılanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?