banner39

İsrail'in ihlalleri UCM'ye taşınıyor

Abbas, İsrail'in yerleşim politikalarını ve Filistinlilere yönelik ihlallerini UCM'ye taşıyacaklarını söyledi

Filistin 05.04.2015, 15:37 05.04.2015, 15:37
İsrail'in ihlalleri UCM'ye taşınıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) katılan Filistin yönetiminin, uygun zamanda İsrail'in yerleşim politikalarının yanı sıra Filistinlilere yönelik ihlal ve suçlarını da UCM'ye taşıyacaklarını" söyledi.

Abbas, Başbakan Rami El-Hamdallah'ın da aralarında bulunduğu Filistinli yetkililerin katılımıyla Ramallah'ın El-Bira kentindeki "İstiklal Parkı"nın açılışı sırasında yaptığı konuşmada, "İsrail, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile imzaladığı tüm anlaşmaları ihlal etti ve Filistin'in UCM'ye üye olma talebini imzalamamızın ardından da Filistinlilerin hakkı olan vergi gelirlerinin transferini dondurdu. Bu nedenle FKÖ'nin merkez komisyonu, bütün anlaşmaları yeniden gözden geçirme kararı aldı" dedi.

İSRAİL'İN FAALİYETLERİNİ UCM'YE TAŞIYACAĞIZ

Bu arada İsrail'in, anlaşmaları gözden geçirme ve saygı gösterme konusunda geri adım atması halinde kendilerinin hazır olduklarını ifade eden Abbas, "Nihayet İsrail vergi gelirlerinin transferini yapmayı açıkladı. Ancak borçların gerekçe gösterilmesiyle eksik gerçekleşen transferi kabul etmedik ve borç adı altında yapılan kısıtlamalar konusu ya tahkim edilecek ya da UCM'ye başvuracağız" ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) bir karar projesi için uluslararası çabaların varlığına değinen Abbas, "Biz, 1967'de işgal edilen topraklar üzerinde başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti ve Filistinlilerin topraklarına dönüş hakkı kararını istiyoruz. Bunlar gerçekleşmeden İsrail Yahudi Devletini tanımayacağız" diye konuştu.

YERMUK İÇİN ÇAĞRI

Abbas, Suriye'nin başkenti Şam'a bağlı Filistin Yermuk Kampı'na ilişkin ise şunları kaydetti:

"Suriye'deki iç savaş bulaşmadık. Yermuk halkı, savaş ve saldırılardan çok çekti. Kampta başkaları çatışıyor, bedeli de biz ödüyoruz. Bizler daha 4 yıl önce 'kimsenin işine karışmadığımızı ve kimsenin de bize karışmasını istemediğimizi' söyledik. Suriye'de veya başka yerde olup bitenlerle hiç bir ilgimiz olmamasına rağmen bizi, çekilmez savaşa bulaştırdılar. Oradaki insanların acılarını hafifletmek ve onları korumak için gece gündüz çalışıyoruz."

Filistin'in UCM üyeliğini, "Oyunun kurallarının değiştirilmesi" olarak yorumlayan Abbas, "Savaş suçları iddialarının oluşturduğu tehdidin görmezden gelinemeyeceği ve İsrail'in kendisine karşı önyargılı olan UCM karşısında bu suçlamalara cevap verecek yeterli aracı olmadığı" ifadesini kullandı.

Geçen çarşamba UCM'nin Lahey kentindeki merkezinde basına kapalı düzenlenen ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki başkanlığındaki heyetin katıldığı törenle Filistin'in UCM üyeliği resmiyet kazanmıştı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, geçen yıl aralık ayında, aralarında UCM'nin temelini oluşturan Roma Statüsü'nün de bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya taraf olmak için imza atmıştı. 

Filistin, Roma Statüsü'ne katılım belgesini ocak ayında BM Genel Sekreterliği'ne sunmuştu. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?