banner39

İsrail'in işgal birimlerini 'meşrulaştırma' çabası

İsrail hükümeti, işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Havat Gilad Yahudi işgal birimini "meşrulaştıran" tasarıyı onayladı

Filistin 04.02.2018, 22:05 04.02.2018, 22:05
İsrail'in işgal birimlerini 'meşrulaştırma' çabası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail hükümetinin, işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Havat Gilad Yahudi işgal birimini "meşrulaştıran" tasarıyı onayladığı bildirildi.

İsrail'in Yediot Aharonot gazetesinde yer alan habere göre, hükümetin haftalık toplantısında, Batı Şeria'nın kuzeyinde yer alan Nablus kenti çevresindeki Havat Gilad Yahudi işgal birimini "meşrulaştıran" tasarı için oylama yapıldı.

Tasarının oy birliğiyle kabul edildiği ve 50 Yahudi aile barındıran Havat Gilad'ın İsrail'e göre, "meşru bir işgal birimine" dönüştüğü belirtildi.

Batı Şeria'daki işgal birimleri bazen şahıslar tarafından inşa edilirken, bazıları da hükümet kararıyla kurularak yasalara göre "meşru" kabul ediliyor. Buralarda daha çok işgal altındaki Batı Şeria'nın da İsrail topraklarına katılmasını isteyen radikal Yahudiler yaşıyor.

ULUSLARASASI HUKUKA GÖRE "YASA DIŞI"

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm Yahudi işgal birimleri "yasa dışı" kabul ediliyor.

İsrail'in 1967'den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da 131, Doğu Kudüs'te 10, Batı Şeria'nın tepelerindeki bölgelerde ise 116 işgal birimi kurduğu ifade ediliyor.

Batı Şeria'daki işgal birimlerinde yaklaşık 500 bin, Doğu Kudüs'te 220 bin işgalcinin ikamet ettiği, İsrail'in uluslararası hukuka aykırı olarak Batı Şeria'daki işgalcilerin sayısını kısa sürede 1 milyona çıkarmayı hedeflediği belirtiliyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?