İsrail'in 'işgal' duvarı Filistinlileri zorluyor

Batı Şeria'yı Kudüs'ten soyutlayan utanç duvarı İsrail'in işgalci politikalarını net şekilde ortaya koyuyor

Filistin 18.02.2013, 16:41 18.02.2013, 16:41
İsrail'in 'işgal' duvarı Filistinlileri zorluyor

İsrail'in, 2002 yılında Batı Şeria ile Kudüs'ü birbirinden ayırmak için yaptığı duvar, bugün bir utanç tablosu olarak yükseliyor. Doğu Kudüs'ü Batı Şeria'dan ayıran duvar inşa edilirken 1967 sınırları değil, İsrail'in keyfî kararları göz önüne alındı. Duvar, mahallenin tam ortasından geçiyor. Ailelerin bir kısmı duvarın bir tarafında kalırken, öteki tarafında da aynı ailelerin diğer üyeleri var.

Batı Şeria'yı çevreleyen duvar, bölgenin Kudüs ile fizikî, siyasi, kültürel ve sosyal bütün bağlantılarını kesiyor. İşsizliğin yüzde 20'ye yaklaştığı Batı Şeria'da, İsrail'in duvarı ve şehirlerarası ulaşımı zorlaştıran kontrol noktaları nedeniyle halkın iş imkânları oldukça sınırlı... Çalışmak için gelen çok sayıda doğu Kudüslü Müslüman, artık Batı Şeria'ya geçemiyor. Ekonomik soyutlaşma kendini en çok Kudüs esnafı üzerinde hissettiriyor. İsrail bu şekilde davranarak, Kudüs'ü Filistin'in diğer topraklarından ayırmayı amaçlıyor.

Filistinliler bu duvarın yıkılması için sık sık eylem yapıyor ama İsrail ordusunun göz yaşartıcı bomba ve plastik mermiyle müdahale ettiği gösterilerde, bugüne kadar çok sayıda Filistinli yaralandı.

DOĞU KUDÜSLÜ ARAPLAR ZOR DURUMDA

1967 yılında Kudüs şehrinin doğusunu da işgal ederek şehrin tamamı üzerinde hâkimiyet iddia eden İsrail'de, Doğu Kudüs ile Batı Kudüs arasında sosyo-ekonomik anlamda çok geniş bir uçurum bulunuyor. İsrail yönetimine bağlı olan Kudüs belediyesi, altyapı imkânlarını ve malî desteğini, Yahudilerin çoğunlukta olduğu Batı Kudüs'e aktarıyor.

Müslüman Arapların yaşadığı Doğu Kudüs'e verilen destek her anlamda sınırlı... Üstelik son dönemde artan emniyet tedbirleri, bölgede yaşayan halkın hayatını yaşanmaz hale getirmiş durumda... Artan tutuklamaların yanı sıra, sürekli olarak kimlik kontrolü yapılıyor, yollar kapanıyor ve geçiş yapmak isteyen vasıtalar uzun süre aranıyor. Halkın ödediği vergilerin miktarı arttırılırken, karşılığında hizmet verilmiyor. Bilakis, halkı zor durumda bırakmak için sık sık sular kesiliyor.

Bölgede yaşayan Müslüman halk, sudan bahanelerle tutuklanıyor. Mesela, son bir ayda tutuklanan Doğu Kudüslü Arapların sayısı 143... 2010 yılında 460, 2011'de ise 566 kişinin tutuklandığına dikkat çeken İnsan Hakları Gözlemcileri, keyfî uygulamaların arttığını özellikle vurguluyorlar. Yeni polis şefinin seçildiği 2012'de ise tutuklamaların sayısı rekor kırarak, 761'e yükseldi. İsrail polisinin bahanesi ise çok kolay; son tutuklamalara gerekçe olarak Yahudilere yönelik terör eylemleri gösterildi.

Doğu Kudüs halkı ise, evlerinin illegal şekilde yıkılması sırasında polise karşı geldikleri için cezalandırıldıklarını söylüyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?