banner15

İsrail'in Kudüs'teki tünel kazıları sürüyor

İsrail'in Kudüs'te tarihi mekanların altında arkeolojik kazı iddiasıyla açtığı tüneller Mescid-i Aksa'yı yıkma tehlikesi ile karşı karşıya getirken tünellerde ayin bile yapılıyor

İsrail'in Kudüs'teki tünel kazıları sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in yıllardır Kudüs'te Mescid-i Aksa başta olmak üzere İslam tarihinde önemli yere sahip tarihi eserlerin altında açtığı tünellerin uzunluğu iki kilometreyi aştı.

İsrail işgal güçleri, Hamas'ın Gazze'nin temel insani ihtiyaçlarını karşılamak için açtığı tünelleri sürekli gündeme getiriyor ve bunları yıkmak için bölgeye saldırı düzenliyor. İsrail'in yıllardır Gazze'de uyguladığı abluka sebebiyle halk, temel ihtiyaçlarını karşılamak için Mısır'a tünel kazıyor. İsrail, bu tüneller sebebiyle defalarca katliam düzenledi ve binlerce insanı katletti. Oysa İsrail'in Kudüs'teki tarihi mirasın altında kazdığı tüneller neredeyse hiç gündeme getirilmiyor.

Mescid-i Aksa altında Hazreti Süleyman mabedini aramak için İsrail'in yaptığı kazılarda açılan tünellerin uzunluğu iki kilometreyi aşmış durumda. Bu tüneller nedeniyle El-Aksa’nın yıkılma riskiyle karşı karşıya olduğu hatta her an yıkılabileceği ifade ediliyor.

Yıllardır yapılan çalışmalarla Mescid-i Aksa'nın altı delik deşik edildi ve iki metre yüksekliğinde onlarca oyukla doldu. Arkeolojik kazı bahanesi ile açılan tünellerde ayin de yapıldığı belirtiliyor.

Ağlama Duvarı'ndan Mescid-i Aksa'ya açılan Tenzekiye Medresesi ve Silsile Kapısı'nın altından geçerek Pamukçular Kapısı'nın altına uzanan kazılar, buradan Katolik Ermeni Kilisesi'nin tam altına ulaşıyor. Ardından sola kıvrılan tünel, Mescid-i Aksa'nın bir diğer kapısı Babu'l-Hıtta'ya ulaşmadan Hristiyanlar tarafından Hz. İsa'nın sırtında bir çarmıhla yürütüldüğüne inanılan ''Via Dolorasa''nın (Çile yolu) başında son buluyor. Tünel, Emeviler, Eyyubiler, Memlüklüler ve Osmanlılardan kalma pek çok tarihi yapının altından geçerek Mescid-i Aksa'yı adeta bir kale gibi çevreliyor.

Yahudiler, kazı çalışmalarının yapıldığı alanda Hz. Süleyman'ın yaptırdığı mabedin ana giriş merdivenlerinin olduğunu iddia ediyor ve Babil ve Roma saldırıları sonucu yıkılarak yok olduktan sonra Müslümanların Kudüs'ü fethiyle, yıkılan batı duvarının enkazı üzerine Müslüman mahallesinin kurulduğuna inanıyor. Bu nedenle de kazılarda, eski mabedin ana giriş kapısı ve merdivenlerinin ortaya çıkarılması hedefleniyor.

İsrailli yetkililer, kazı çalışmasının uzun yıllar süreceğini belirtiyor. Zaman zaman tünelin tavanından sızan su damlalarının oluşturduğu büyük su birikintileri dikkati çekiyor. Tünelin tavan yüksekliklileri bazen 2 metrede kalırken, bazı yerlerde ise 5 metreye kadar çıkabiliyor. Tünelde çok iyi bir ışıklandırma mevcut ve çelik kolon destekler göze çarpıyor.

Yerin 30 metre altında yapılan ve Mescid-i Aksa'yı çevreleyen kazılar, bölgede sık sık göçüklere yol açıyor. Son olarak Mescid-i Aksa'nın Silsile Kapısı'na 60 metre mesafede bulunan Filistinlilere ait binanın avlusunda, 3 metre eninde, 15 metre derinliğinde bir göçük oluşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2014, 16:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48