banner39

İsrail'in listesi hayal kırıklığına sebep oldu

Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi, serbest bırakılacak Filistinli mahkumların isim listesini "hayal kırıklığı" olarak nitelendirdi

Filistin 12.08.2013, 13:28 12.08.2013, 13:51
İsrail'in listesi hayal kırıklığına sebep oldu
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Merkezi Ramallah'ta bulunan Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi, İsrail'in, barış müzakereleri çerçevesinde serbest bırakacağı Filistinli mahkumların isim listesinin "hayal kırıklığına" yol açtığını belirtti. 

Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Müdürü Fuad el-Hafeş, yaptığı yazılı açıklamada, serbest bırakılması planlanan mahkumların isimlerinin, "Filistin tarafının katılımıyla belirlenmemesi ve serbest bırakılacakların Gazze ağırlıklı olmasının, başta tutuklu aileleri olmak üzere tüm Filistin halkı nezdinde kelimenin tam anlamıyla hayal kırıklığına yol açtığını" ifade etti.

Hafeş, açıklamasında şunları kaydetti:

"Her bir esirin hapisten çıkmasına seviniriz ama serbest bırakılacaklar için belli kriterler ile halkın onayı alınmalı, taşlar yerli yerine konulmalı ve insanlar aldatılmamalı. Bu anlaşmanın en kötü yanı, serbest bırakılacak tutukluların belirlenmesine Filistin tarafının katılmamasıdır. Kudüs'ten hiçbir esir listede bulunmuyor, daha çok Gazze'ye odaklanılmış." 

İsrail'in açıkladığı listeye göre Gazze'den 14, Batı Şeria'dan 12 mahkumun serbest bırakılacağına işaret eden Hafeş, buna karşın 1993 yılında imzalanan Oslo Anlaşması öncesinde tutuklanan Filistinli sayısının Batı Şeria'da 57, Gazze'de ise 23 olduğunu vurguladı.

İsrail, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yürüttüğü mekik diplomasisinin ardından Filistin yönetimi ile yeniden başlayan barış müzakereleri çerçevesinde, Oslo Anlaşması öncesinde tutuklanan ve uzun mahkumiyet cezaları alan 104 Filistinlinin serbest bırakılacağını duyurmuştu. İsrail makamları, ilk aşamada serbest bırakılacak 26 mahkumun isimlerini bugün kamuoyuna açıklamıştı. 

 Listede 17'si müebbet hapis cezası alan Gazze'den 14, Batı Şeria'dan 12 Filistinli mahkumun ismi yer alıyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?