banner39

İsrailli askeri öğrencinin bıçaklanarak öldürülmesi sonrası operasyon başlatıldı

Bu sabah İsrail ordusundan kayıp bir acemi askerin bıçaklanarak öldürüldüğünün ortaya çıkması üzerine Şeria'nın el Halil kenti çevresinde büyük bir operasyon başlatıldı. İsrail ordusu Merkez Komutanlığı tüm askerlerin izinlerini iptal etti.

Filistin 08.08.2019, 10:36
İsrailli askeri öğrencinin bıçaklanarak öldürülmesi sonrası operasyon başlatıldı

Filistin'de Şeria'nın batıısında 19 yaşındaki bir İsrail askeri öğrencisi bıçakla öldürülmüş halde bulundu. İsrail kaynaklarının askerin öldürülmesinden Hamas üyesi Salih Aruri'yi sorumlu tutttuğu iddialar arasında. Beyrut'ta Hizbullah'ın korumasında yaşadığı kaydedilen Aruri'nin geçen hafta Tahran'da üst düzey temaslarda bulunduğu ileri sürülüyor. Salih Aruri ismi 2014 yılında üç İsrailli gencin öldürülmesi vakasıyla da bağlantılandırılıyor. Bu cinayetleri Gazze'yi hedef alan şiddetli bir İsrail saldırısı izlemişti. Bu sabah İsrail ordusundan kayıp bir acemi askerin bıçaklanarak öldürüldüğünün ortaya çıkması üzerine Batı Şeria'nın el Halil kenti çevresinde büyük bir operasyon başlatıldı.

İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamaya göre, 19 yaşındaki bir askeri öğrenci El Halil yakınlarında ölü bulundu. İsminin Dvir Sorek olduğu öğrenilen İsrailli askeri öğrenci, askeri görevinin ilk aşamasında bulunuyordu. Sorek'in sivil kıyafetler içerisindeyken Filistinli gruplarca kaçırılıp bıçaklanarak öldürüldüğü ifade edildi. Yerel kaynaklar, Sorek'in kaçırılma girişimi sırasında da bıçaklanmış olabileceğini öne sürdü.

Olayın ardından İsrail kamuoyu alarm durumuna geçti. İsrail ordusu Merkez Komutanlığı tüm askerlerin izinlerini iptal etti.

İsrail ordu sözcülerinden Tuğgeneral Ronen Manelis olayı ciddi bir terör saldırısı olarak nitelerken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, olayı gerçekleştiren kişileri yakalayacaklarını ifade etti. İsrail askerlerinin bölgede operasyonları devam ediyor.

2014 yılında, İsrailli askeri öğrenciler olan 16 yaşındaki Naftali Frenkel ve Gilad Shaar ile 19 yaşındaki Eyal Yifrach Batı Şeria'da kaçırıldıktan sonra ölü bulunmuş, İsrail olayın ardından Hamas'ı sorumlu tutarak Gazze'ye yönelik kapsamlı bir harekat başlatmıştı.

Koruyucu Hat Operasyonu adıyla düzenlenen saldırılar yaklaşık 2 ay sürmüş, Gazze'de çok sayıda sivil hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Mepa News, Ajanslar

Yorumlar (4)
adem avcı 3 yıl önce
cok uzulduğum soylenemez kısasa kısas
Kemal Kükrer 3 yıl önce
Üzüldüğün söylenemez mi gerçekten bu kadar düştünmü be adam bu habere üzülünülürmü zaten iyi olmuş dersin
Murathan 3 yıl önce
Adamlar 1 asker için ortalığı ayağa kaldırırken biz şehit verdiğimiz günün akşamı düğün yapıyoruz konser veriyoruz. İnsan hayatı Türkiye nin dışında her ülkede değerli bu ülkeyi yönetenler de Türkleri sadece bir bok çuvalı fazlalık olarak görüyorlar.
Hüseyin. 3 yıl önce
Bence kurmacadır operasyon bahanesidir.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?