banner39

İsrailli Bakan yine Lübnan'ı diline doladı

İsrail'in üst düzey bir bakanı, İsrail'in Hizbullah ile bir savaşa girmesi halinde İsrail'in Lübnan'a çok büyük zarar vereceğini söyledi.

Filistin 18.10.2017, 16:29 18.10.2017, 16:29
İsrailli Bakan yine Lübnan'ı diline doladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail yönetiminin Eğitim Bakanı Naftali Bennett, Kudüs'teki Hristiyan yayıncılarla biraraya geldiği toplantıda Lübnan'ın Hizbullah tarafından İsrail'e karşı yapılacak herhangi bir eylemden sorumlu olacağını söyledi.

Bennett, "Lübnan hükümetinin bir parçası olarak Hizbullah üyelerinin evlerinde binlerce silah ve altı füze barındırıyorsa, Lübnan da oyunun içindedir" dedi. "Altyapısı, uluslararası havaalanı ve hükümet tesisleri - hepsi oyunun içinde." dedi

Bennett konuşmasında, 2006 yılında Lübnan'la yapılan son savaş sırasında Amerika Birleşik Devletleri'nin İsrail'e şu mesajı ilettiğini hatırlattı: "Hizbullah, onları yakala, ancak Lübnan'a da dokunmayın."

2006'da Hizbullah'ın zaferiyle sonuçlanan son savaşın üzerinden 11 yıl geçti ancak Bennet İsrail-Lübnan savaşının çıkması üzerine kurguladığı geleceği sürekli dillendirmekten geri durmuyor.

Bennett, dönemin ABD Başkanı George W. Bush'un İsrail'den "sivil altyapıyı vurmamasını" istediği için İsrail'in savaşı kazanmasının mümkün olamadığını savunurken, olası bir savaş halinde Lübnan'ın altyapısının, havaalanlarının, elektrik santrallerinin, trafik kavşaklarının ve ordu üslerinin İsrail için "meşru hedef" sayılarak vurulması gerektiğini kaydetti.

"LÜBNAN'I ORTAÇAĞ'A DÖNDÜRÜRÜZ"

Bennett mart ayında aynı konuda yaptığı açıklamada da "Eğer Hizbullah İsrail'in içine roket atarsa, bu Lübnan'ın Ortaçağ'a geri döndürülmesi anlamına gelir" demişti.

İsrailli bakana göre, savaş başladığı takdirde Lübnan'ın sivil altyapısına yapılacak devasa bir saldırı vesilesiyle uluslararası müdahale hızlanacak ve böylece savaş daha kısa sürecek. Bennett, İsrail'in de kısa süren bir savaştan yana olduğunu belirtti.

DAHİYE DOKTRİNİ

Bennett'in yaklaşımı 2008 yılında, İsrail Kuzey Komutanlığı'nın başındaki isim olan Gadi Eisenkot'un ortaya attığı "Dahiye Doktrini" ile aynı.

2006 yılında Güney Lübnan'ın Dahiye kentinde denenen bu yaklaşıma göre, Hizbullah ile özdeşleşen bölgelerdeki sivil yerleşimlere ve binalara yönelik yoğun bir saldırı düzenlenecek ve böylece hem Hizbullah caydırılacak, hem de savaş kısa sürecekti.

 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?