banner39

İtalyan aktivistin dönüşü de İsrail'den olmadı

İtalyan aktivist Vittorio Arrigoni'nin ailesi oğullarının cesedini "Hayatında İsrail'i istemiyordu, cesedini de İsrail'den çıkarmayız" diyerek Refah'tan götürdü

Filistin 18.04.2011, 16:57 18.04.2011, 21:06
İtalyan aktivistin dönüşü de İsrail'den olmadı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Önceki gece Refah'tan Gazze'ye giriş yaptıkları belirlenen Arrigoni'nin anne ve babası, bugün oğullarının cenazesini alarak Gazze'den ayrıldı. Arrigoni ailesine, Refah'a kadar Hamas yetkilileri, Gazze'deki insan hakları örgütleri ile Filistin dayanışma grupları temsilcileri ile Kudüs'teki İtalyan Konsolosluğundan bir yetkili de eşlik etti.

Aile, "oğlumuz yaşarken İsrail istemedi, öldüğünde de oraya gitmeyecek" diyerek Arrigoni'nin İsrail üzerinden çıkışını reddettiği belirtildi.

Öte yandan Hamas polisi, İtalyan barış gönüllüsü Vittorio Arrigoni'yi öldürdüklerinden şüphelenilen 4 kişinin isim ve fotoğraflarını yayımladı.

Hamas polisi, bu kişilerin"kaçak" olduğunu ve saklandığını belirtti.

Basına verilen bilgiye göre, şüphelilerin isimleri şöyle:

Takma adı Muhammed Hasan olan Ürdünlü Abdülrahman Muhammed El Brizad, Hamas polisinde görev yapan Mahmud Muhammed El Salfiti, Bilal El Ömeri ile Muhammed El Brizad. Bu isimlerden en tehlikelisinin Bilal El Ömeri olduğu belirtiliyor.

Hamas polisi, aranan bu kişilerin herhangi bir grupla bağlantılı olup olmadıkları konusunda bilgi vermedi. Bu kişilerin nasıl belirlendiği, İtalyan aktivistin kaçırılmasından mı yoksa öldürülmesinden mi sorumlu oldukları konusunda da ayrıntı verilmedi.

Daha önce tutuklanan iki kişinin ise olayla doğrudan ilgisinin bulunmadığı belirtildi.

36 yaşındaki İtalyan barış gönüllüsü Vittorio Arrigoni'nin geçen Perşembe günü kaçırıldığı ortaya çıkmış, kaçıran grup, serbest bırakılması için 30 saat süre tanıyarak, bu süre içinde tutuklu bulunan lider ve üyelerinin serbest bırakılmasını istemişti. Ancak videonun yayımlanmasından çok kısa süre sonra Arrigoni'nin cesedi Cebaliye'de bir evde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?