banner39

Kanada Filistin'in UCM hamlesinden endişeliymiş

Kanada, Filistin’in tek taraflı bazı uluslararası organizasyonlara başvurmasının kendilerini endişelendirdiğini belirterek bunun talihsiz sonuçlara yol açabileceğini savundu

Filistin 02.01.2015, 07:33 02.01.2015, 07:33
Kanada Filistin'in UCM hamlesinden endişeliymiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada, Filistin’in, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) başta olmak üzere bazı kuruluşlara yaptığı tek taraflı başvurulardan endişe duyduğunu açıkladı.

Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, yazılı açıklamasında, Filistin’in tek taraflı bazı uluslararası organizasyonlara başvurmasının kendilerini endişelendirdiğini belirterek, ''Böyle girişimler Filistin için talihsiz sonuçlara yol açabilir'' ifadesini kullandı.

Filistin’in tek taraflı UCM'ye yaptığı üyelik başvurusunu "tehlikeli bir hareket'' diye nitelendiren Baird, bunun kışkırtıcı bir karar olduğunu ve Filistin ile İsrail arasındaki uçurumu daha da genişleteceğini savundu.

Kanada Dışişleri Bakanı Baird, şunları kaydetti:

''Kanada’nın bu gibi durumlar hakkındaki endişelerini son 4 yıldır Filistin hükümetine iletiyoruz. Bu yoldan geri dönülebilir ve bunların yerine Filistin otoriteleri müzakerelere yeniden dönüş yapabilir. Bizler adil ve kalıcı bir barışın tek yolunun bu olduğuna inanıyoruz. İsrailliler ve Filistinliler bunu hak ediyorlar."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?