Katar Dışişleri Bakanı: Hamas bir terör örgütü değil

Katar Dışişleri Bakanı Atiyye, Münih Güvenlik Konferansında, Hamas'ın bir terör örgütü olmadığını söyledi ve Hamas'a destek vermeye devam edeceklerini söyledi

Filistin 10.02.2015, 15:31 10.02.2015, 15:31
Katar Dışişleri Bakanı: Hamas bir terör örgütü değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'da gerçekleştirilen 51'inci Münih Konferansı'na katılan Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed El Atiyye, ülkesinin Hamas'a destek vermesine getirilen eleştirilere cevap verdi. Atiyye, Hamas'ın bir terör örgütü olmadığını, sadece İsrail işgaline karşı savaştığını söyledi. 

Ortadoğu'nun ana sorununun İsrail ile Filistin arasındaki süreç olduğuna işaret eden Atiyye, bu sorunun bölgedeki kargaşayı artırdığını kaydetti.

Gazze'de 6 yaşındaki küçük bir kızın üç savaş geçirdiğini anlatan Atiyye, "İsrail Gazze'ye karşı üç savaş yaptı. Hamas'ı mağlup ettiler mi? Bu önemli bir soru. İsrail, Hamas ile neden konuşmuyor?  Hamas'ı mağlup edemediler. Bunu üç kez denediler. Her seferinde yıkılanları yeniden inşa etmek zorunda kaldık. Sadece binaların değil, Gazze'deki çocukların maneviyatını da" diye konuştu.

Panelde Hamas ile ilgili konu açıldığında Atiyye, şunları söyledi: "Bizim için Hamas terör örgütü değil. Burada iki değerlendirme şekli var. Biri Hamas toplumsal ve siyasi bir rol oynuyor ve diğeri direniş. İşgalden vazgeçerseniz Hamas da sizinle mücadele etmemelidir. Hamas bir kurtuluş hareketidir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?