Kerry de yerleşimleri gayrimeşru ilan etti

ABD Dışişleri Bakanı "hiçbir zaman" Filistinliler'in işgal altındaki topraklarda inşaatları kabul etmediklerini söyledi, yerleşimleri kınadı

Kerry de yerleşimleri gayrimeşru ilan etti

 Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, işgal altındaki topraklarda yapılan İsrail yerleşimlerinin "gayri meşru" olduğunu ve Filistin ile İsrail arasında barış için devam eden çabalara yardımcı olmadığını söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinden sonra konuşan Kerry, "ABD'nin konumu şimdi ve her zaman yerleşimlerin gayri meşru olduğu yönündedir" dedi.

"Hiçbir zaman" Filistinliler'in bir müzakerenin parçası olarak yerleşimleri kabul etmediğini vurgulayan Kerry, ABD'nin Filistin ekonomisine 75 milyon dolar destek sağlayacağını da duyurdu.

El Cezire muhabiri Mike Hanna, Kerry'nin açıklamasının bir ABD siyasetçi için "güçlü" olduğunu söyledi, "geçmişte sadece İsrail yerleşimleri 'yararlı değil' ifadesinin kullanıldığına dikkat çekti.

Daha önce İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve cumhurbaşkanı Şimon Peres ile işgal altındaki Kudüs'te görüşen Kerry barış görüşmeleri önünde zorluklar olduğunu kabul etti.

Kerry her iki tarafın da "gerçek tavizler ve zor kararlar" vermesinin gerektiğini söyledi.

Netanyahu ise sert bir tutum takınarak, "Filistinlileri gerçek bir barış yapmak için gerekli olan tarihi kararlardan kaçmakla, yapay krizler yaratmaya devam etmekle ve tahrikleri sürdürmekle" suçladı.

Netanyahu tarafından ortaya konan fotoğraf işgal altındaki Batı Şeria'da üç bin 500'den daha fazla yerleşim konutu inşasını geçen hafta duyuran İsrail'e üst düzey Filistin yetkililer tarafından yöneltilen suçlamalarla benzerlik gösteriyor.

Kerry yaklaşık beş yıllık bir aradan sonra Temmuz ayında barış görüşmelerini yeniden başlatmak için İsrail ve Filistinlileri ikna etmeyi başarmıştı.

Bir üst düzey Filistinli yetkili, Batı Şeria'da Yahudi yerleşimleri sürdükçe görüşmelere devam etmenin anlamsız olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 18:20
banner53
YORUM EKLE

banner39