banner39

Kerry ile Abbas müzakerelerin çerçevesini görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Paris'te Filistin Devlet Başkanı Abbas ile çalışma yemeğinde bir araya geldi

Filistin 20.02.2014, 13:48 20.02.2014, 13:48
Kerry ile Abbas müzakerelerin çerçevesini görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Fransa'nın başkenti Paris'te Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü.

Akşam çalışma yemeğinde bir araya gelen Kerry ve Abbas, Ortadoğu barış sürecinin başlatılması konusunu ele aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, görüşmeden önce basına yaptığı açıklamada, "Müzakerelerin çerçevesini belirlemek için taraflar arasındaki görüş ayrılığının azaltılması konusunda önemli bir noktadayız" ifadesini kullandı.

Tunus ziyaretini yarıda keserek Paris'e gelen Kerry, Filistin-İsrail ilişkilerinde yürüttüğü mekik diplomasisi kapsamında Abbas ile yaptığı görüşmeden önce gün içinde Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve Ürdün Dışişleri Bakanı Nasser Judeh ile ikili görüşmelerde bulundu.

Gazze'deki Filistin hükümetinin Başbakanı İsmail Heniye, Ortadoğu barış süreci kapsamında ABD'nin sunduğu çerçeve anlaşmasını kabul etmediklerini geçen hafta belirtmiş ve tek seçeneğin direniş olduğunu söylemişti.

İsrail ile Filistin arasındaki barış müzakereleri, İsrail'in Batı Şeria ve Kudüs'teki yerleşim faaliyetlerini durdurmayı reddetmesi üzerine Ekim 2010'da kesilmiş, daha sonra ABD'nin aracılığıyla geçen temmuz ayında tekrar başlamıştı. Görüşmelerde İsrail'in "güvenlik, Filistinli mültecilerin durumu, 1967 sınırlarına dönülmesi ve Kudüs’ün statüsü ve paylaşımı" konularındaki tutumu, çözüm konusunda ortak zemin bulunmasını zorlaştırıyor. 

Barış sürecinde mesafe alınması amacıyla bölgede mekik diplomasisi yürüten Kerry'nin, müzakereler sırasında, nihai statü anlaşmasının ana hatlarını içeren bir taslak üzerinde durduğu biliniyor.

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?