Kerry Netanyahu ile yeniden görüştü

Filistin İsrail müzakereleri için bökgeye giden ABD'li bakan Kerry, Ramallah'tan İsrail'e yeniden geçerek Netanyahu ile tekrar görüştü

Kerry Netanyahu ile yeniden görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Filistin-İsrail barışında taraflara rehberlik edecek "çerçeve anlaşması" için İsrail Başbakanı Binyamin Natanyahu ile görüştü.

İsrail devlet radyosunun haberine göre, Kerry, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Ramallah'ta 24 saat içinde gerçekleştirdiği ikinci görüşmenin ardından Kudüs'te İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile dün akşam tekrar bir araya gelerek son görüşmenin değerlendirilmesini yaptı.

Netanyahu'nun görüşmede, İsrail’in güvenliğini tehdit edecek, dışarıdan gelecek olan dayatmaları  ve zaman konusunda sıkıştırmalarını kabul etmeyeceklerini söylediği iddia edildi.

Taraflarla yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini ifade eden Kerry ise barış anlaşması taslağının taraflar arasındaki görüş ayrılıklarının azaltmasını ve daimi görüşmelere rehberlik etmesini umduğunu dile getirdi. 

ABD arabuluculuğunda yürütülen görüşmelerde İsrail'in güvenlik, 4,5 milyon Filistinli mültecinin durumu, 1967 sınırlarına dönülmesi ve Kudüs’ün statüsü ve paylaşımı konularında hiçbir şekilde müzakereye yanaşmaması çözüm konusunda ortak bir zemin bulunmasını zorlaştırıyor.

İsrail ile Filistin arasında daha önce ABD Başkanı Bill Clinton döneminde başlatılan görüşmeler Kudüs'ün statüsündeki ihtilaflar nedeniyle çıkmaza girmiş ve sonuç alınamamıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2014, 09:02
banner53
YORUM EKLE

banner39