Knesset'teki Filistinli vekillerden Peres protestosu

İsrail eski Cumhurbaşkanı Peres'in cenazesine katılan Filintin yönetimi başkanı Abbas'a Knesset'te bulunan Filistinli vekillerden de tepki gecikmedi. Vekiller törene katılmama kararı alırken Abbas'ı eleştiren bir subayın da işine son verildi

Knesset'teki Filistinli vekillerden Peres protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail yönetimi meclisi Knesset’teki Filistinli vekiller Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın İsrail yönetiminin eski cumhurbaşkanı Simon Peres’in cenaze törenine katılmasının tam tersi bir duruş sergileyerek cenaze törenine katılmadı.

İsrail meclisi'ndeki Arap milletvekillerden, Birleşik Arap Listesi Başkanı Ayman Odeh, Şimon Peres'in cenaze törenine neden katılmadığını açıkladı.

Peres'in İsrail içindeki Arap azınlıkla ilgili karmaşık politikalarını hatırlatan Odeh şu ifadeleri kullandı; "Kişisel olarak bakacak olursak Peres'in ailesi ve dostları vardı. Üzüntülerini paylaşıyorum ancak siyasi olarak bakarsak kendimi ulusal yasın bir parçası hissetmiyorum. İsrailli liderler bu ülkede yaşayan Arapların tarihi acılarını görmezden geliyor. Örneğin biz 2000 Ekim Olayları'nda hayatını kaybedenleri anacağız. O kurbanlardan biri de eşimin kardeşiydi. Kabine üyelerinden biri bile gelip kurbanların mezarlarına çiçek bırakacak mı? Acımızı hissedecek mi? Ben Yahudilerin Holokost başta olmak üzere yaşadıkları tüm tarihi acıları hissediyorum, bizim acımızı hissetmelerini de Yahudilerden bekliyorum. "

GAZZE'DE ABBAS'A PROTESTO

Gazze'de ise cenaze törenine katılan Abbas'a tepki gösterileri vardı. Cibaliye Mülteci Kampı'nda toplanan gösteriler Peres karşıtı sloganlar attı, "Savaş suçlusu Peres" yazlı pankartlar taşıdı.
Hamas yetkilisi Muhammed Ebu Asker ise gösteride yaptığı konuşmada "Abbas'ın çocuk katili Peres'in cenaze törenine katılması şehitlerimize hakarettir. Filistinliler şehit olan yakınlarının cenazesine bile katılamıyorken, o nasıl Filistinlilerin katilinin cenazesine katılır?" dedi. 
 
ABBAS'I ELEŞTİREN SUBAYIN İŞİNE SON
 
Mahmud Abbas’ın başkanlık ettiği Filistin Yönetimi, Abbas’ın başkanlığındaki bir heyetle hayatını kaybeden Şimon Peres'in Kudüs’te yapılan cenaze törenine katılmasını eleştiren görevli bir subayın işine son verdi.

Filistin Askeri İrtibat’a bağlı Araştırma ve Halkla İlişkiler Müdürü Yarbay Usame Mansur, kişisel hesabında yaptığı açıklamada, “Facebook hesabımdan başkana gönderdiğim ve yaptığı işin doğru olmadığıyla ilgili verdiğim mesaj nedeniyle işimden men edildim” dedi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Filistin halkıyla, Filistin’deki siyasi grup ve çevrelerin tepkisine rağmen 1996 yılında Lübnan’a yönelik yapılan savaşta Kana Katliamı olarak bilinen katliamın faili olmakla tanınan ve Filistin halkına karşı yapılan bir çok saldırı ve cinayetin arkasında olan Siyonist lider Şimon Peres’in cenaze törenine katıldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 12:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35