banner39

Kudüs 47 yıldır esir...

Kudüs, İsrail ile Arap ülkeleri arasında meydana gelen Altı Gün Savaşları sırasında 7 Haziran 1967'de tamamen düşmüştü

Filistin 08.06.2014, 12:40 08.06.2014, 12:40
Kudüs 47 yıldır esir...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in 5 Haziran 1967'de komşuları Suriye, Mısır ve Ürdün'le girdiği Altı Gün Savaşı'nda galip gelmesi sonucu Suriye'den Golan Tepeleri'ni, Mısır'dan Sina Yarımadası'nı almış ve Filistin'in Gazze ile Batı Şeria bölgesini ilhak ettiğini açıklamıştı. 5 Haziran'da başlayan çatışmalarda Ürdün kuvvetlerinin Kudüs'te yenilmesi sonucu İsrail Kudüs'ü aldı. 6 Haziran'da Eski Kudüs dışında kalan tün bölgeyi kontrolü altına alan İsrail, 7 Haziran'da Eski Şehir bölgesini de almıştı.

7 Haziran'da yaşanan ağır çatışmalardan sonra İsraili paraşütçüler Aslan Kapısı'ndan Kudüs'ün Eski Şehri'ne girdi. Daha sonra Kudüs Tugayı'ndan aldıkları destekle güneye El Halil'e kadar ilerlediler.

İsrail'in savaşta elde ettiği nihai zaferin ertesinde ateşkes imzalandı. Bu antlaşmada İsrail; Doğu Kudüs, Golan Tepeleri, Gazze Şeridi ve Sina Çölü'nü ele geçirdi. Böylece İsrail, sınırlarını altı günde 2,5 kat genişletmiş oldu.

İsrail ateşkesten hemen sonra Kudüs'ü 'ebedi başkenti' yaptığını açıkladı. Birleşmiş Milletler kararlarına ve hiç bir devletin tanımamasına rağmen İsrail bu kararında ısrar ediyor.

AKİF EMRE'NİN 2007'DE KUDÜS'ÜN DÜŞÜŞÜNÜN 40. YILI DOLAYISIYLA YAZDIĞI YAZI İÇİN TIKLAYINIZ

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?