banner39

Kudüs Müftüsü'nden Mescid-i Aksa çağrısı

Kudüs Müftüsü, uluslararası toplumu, İsrail'in saldırıları karşısında Filistin halkını koruma çağrısında bulundu

Filistin 10.09.2013, 16:08 10.09.2013, 17:05
Kudüs Müftüsü'nden Mescid-i Aksa çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyin, İsrail tarafından Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya girmesi yönünde yapılan çağrıları "çok tehlikeli" olarak nitelendirdi.

Hüseyin yayımladığı yazılı açıklamada,  Polis Şefi Yohanan Danino'nun, "Aksa'ya girmek bütün Yahudilerin hakkıdır. Bu konu hiç bir şekilde tartışmaya açık değildir" şeklindeki beyanatının "çok tehlikeli" olduğunu belirterek, uluslararası toplumu, İsrail'in saldırıları karşısında Filistin halkını koruma çağrısında bulundu.

Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu da Danino'nun beyanatını "çok tehlikeli" olarak nitelendirmiş, söz konusu açıklamanın, İsrail polisinin yerleşimcilere Aksa'ya girip dini ritüellerini yerine getirme izni vermesi anlamına geldiğini kaydetmişti.

Geçen Perşembe yaklaşık 60 kişiden oluşan Yahudi yerleşimci ve onları koruyan 500 İsrail askeri "Yahudilerin dini yılbaşısı Rosh Hashanah"ı kutlamak amacıyla Mescid-i Aksa avlusuna zorla girmişti. Askerler, kadınların da aralarında bulunduğu göstericileri göz yaşartıcı bomba kullanarak bölgeden çıkarmaya çalışmıştı. Olayda bazı Filistinliler gazdan etkilenerek bayılmıştı. 

Geçen Cuma namazından sonra da İsrail askerleri, Müslümanların Aksa'ya girişlerinin engellenmesini protesto eden Filistinlilere ses bombası, plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti. Olaylarda 5 Filistinli yaralanmıştı.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?